Rettighedshavere nakker Mininova

Verdens største torrentsite fjerner alle ulovlige torrents.

Torrent-tiden er ved at være ovre.

Efter rettighedshavernes sejre over først Pirate Bay og nu verdens største torrentsite Mininova er nettet ved at blive ryddet for lettilgængeligt pirat-kopierede torrentfiler.

Mininova har fjernet alle henvisninger til ulovlige torrent-filer fra sitet. Det sker efter folkene bag har tabt en sag, som den hollandske antipirat-gruppe BREIN stod bag. Dommeren medgav, at Mininova ikke i sig selv krænkede ophavsretten, men forlangte at sitet fjerner alle torrents der linker til ulovligt materiale. Hvis folkene bag ikke makkede ret ville de få en bøde på op til fem millioner euro.

"Det er meget trist, at vi er blevet tvunget til at fjerne materialet, men vi ser ingen anden udvej," siger medstifteren Niek til Torrentfreak.

Mininovas beslutning om at fjerne alle ulovlige torrents får massive følgevirkninger i resten af fildelingsmiljøet. Mange andre torrent-sites bygger på de massive mængder af torrents der var at finde hos Mininova. I alt har Mininova fjernet over en million torrents.

Mininova overvejer at anke sagen. Men der er endnu ikke afgjort.

Hos Torrentfreak kan man finde en liste over alternative torrentsites. Mange fildelere har dog allerede fundet nye græsgange. Blandt andet er der en del der bruger usenet og streamingsites.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS