Rettighedshavere nakker Mininova

Verdens største torrentsite fjerner alle ulovlige torrents.

Torrent-tiden er ved at være ovre.

Efter rettighedshavernes sejre over først Pirate Bay og nu verdens største torrentsite Mininova er nettet ved at blive ryddet for lettilgængeligt pirat-kopierede torrentfiler.

Mininova har fjernet alle henvisninger til ulovlige torrent-filer fra sitet. Det sker efter folkene bag har tabt en sag, som den hollandske antipirat-gruppe BREIN stod bag. Dommeren medgav, at Mininova ikke i sig selv krænkede ophavsretten, men forlangte at sitet fjerner alle torrents der linker til ulovligt materiale. Hvis folkene bag ikke makkede ret ville de få en bøde på op til fem millioner euro.

"Det er meget trist, at vi er blevet tvunget til at fjerne materialet, men vi ser ingen anden udvej," siger medstifteren Niek til Torrentfreak.

Mininovas beslutning om at fjerne alle ulovlige torrents får massive følgevirkninger i resten af fildelingsmiljøet. Mange andre torrent-sites bygger på de massive mængder af torrents der var at finde hos Mininova. I alt har Mininova fjernet over en million torrents.

Mininova overvejer at anke sagen. Men der er endnu ikke afgjort.

Hos Torrentfreak kan man finde en liste over alternative torrentsites. Mange fildelere har dog allerede fundet nye græsgange. Blandt andet er der en del der bruger usenet og streamingsites.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo