Rettighedshavere nakker Mininova

Verdens største torrentsite fjerner alle ulovlige torrents.

Torrent-tiden er ved at være ovre.

Efter rettighedshavernes sejre over først Pirate Bay og nu verdens største torrentsite Mininova er nettet ved at blive ryddet for lettilgængeligt pirat-kopierede torrentfiler.

Mininova har fjernet alle henvisninger til ulovlige torrent-filer fra sitet. Det sker efter folkene bag har tabt en sag, som den hollandske antipirat-gruppe BREIN stod bag. Dommeren medgav, at Mininova ikke i sig selv krænkede ophavsretten, men forlangte at sitet fjerner alle torrents der linker til ulovligt materiale. Hvis folkene bag ikke makkede ret ville de få en bøde på op til fem millioner euro.

"Det er meget trist, at vi er blevet tvunget til at fjerne materialet, men vi ser ingen anden udvej," siger medstifteren Niek til Torrentfreak.

Mininovas beslutning om at fjerne alle ulovlige torrents får massive følgevirkninger i resten af fildelingsmiljøet. Mange andre torrent-sites bygger på de massive mængder af torrents der var at finde hos Mininova. I alt har Mininova fjernet over en million torrents.

Mininova overvejer at anke sagen. Men der er endnu ikke afgjort.

Hos Torrentfreak kan man finde en liste over alternative torrentsites. Mange fildelere har dog allerede fundet nye græsgange. Blandt andet er der en del der bruger usenet og streamingsites.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-konsulent til VMware server

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    QA Engineer for AI-first development

    Nordjylland

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Tekniske analytikere med forståelse for netværk

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen