Mange børn har profiler på nettet

En fjerdedel af de 9-10-årige har profiler på sites som Arto og Facebook, viser en ny undersøgelse.

Ifølge en ny undersøgelse fra Medierådet for Børn og Unge er det 26 procent af de 9-10-årige og 61 pct. af de 10-13-årige, der har profiler på sites som Arto og Facebook. I aldersgruppen fra 14 til 16 år er det næsten ni ud af ti, der har en social profil på nettet. To ud af tre lægger billeder og videoer ud på internettet og mere end halvdelen deltager i debatter på nettet. Allerede i 9-10 års alderen er det mere end halvdelen, der bruger nettet over en halv time om dagen.

Medierådet for Børn og Unge mener, at det stiller nye krav til forældre, lærere og andre med et ansvar for at skabe sikre digitale rammer for børn og unge.

»Børn og unge lever i dag i en digital hverdag, hvor de flittigt, konstant og behændigt bruger mobil, profil, tekst, lyd og billede til at udtrykke sig om sig selv og andre. De lægger billeder ud af hinanden, tagger hinanden og står i det hele taget med et nyt ansvar for både eget og andres privatliv. Undersøgelsen bekræfter, at rigtigt mange børn evner at forvalte dette ansvar, og det er meget positivt,« siger Birgitte Holm Sørensen, der er formand for Medierådet for Børn og Unge.

Men undersøgelsen viser også, at børnene bliver stadigt yngre, når de tager de første skridt ud på nettet.

»Vi har som voksne en vigtig opgave med at hjælpe dem med at sætte grænser og få udviklet de etiske og sociale kompetencer, der er nødvendige for at sikre et trygt onlineliv,« siger Birgitte Holm Sørensen.

Hele rapporten »Digitalt børne- og ungdomsliv anno 2009« kan hentes på www.sikkerinternetdag.dk.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Midtjylland

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS