Mange børn har profiler på nettet

En fjerdedel af de 9-10-årige har profiler på sites som Arto og Facebook, viser en ny undersøgelse.

Ifølge en ny undersøgelse fra Medierådet for Børn og Unge er det 26 procent af de 9-10-årige og 61 pct. af de 10-13-årige, der har profiler på sites som Arto og Facebook. I aldersgruppen fra 14 til 16 år er det næsten ni ud af ti, der har en social profil på nettet. To ud af tre lægger billeder og videoer ud på internettet og mere end halvdelen deltager i debatter på nettet. Allerede i 9-10 års alderen er det mere end halvdelen, der bruger nettet over en halv time om dagen.

Medierådet for Børn og Unge mener, at det stiller nye krav til forældre, lærere og andre med et ansvar for at skabe sikre digitale rammer for børn og unge.

»Børn og unge lever i dag i en digital hverdag, hvor de flittigt, konstant og behændigt bruger mobil, profil, tekst, lyd og billede til at udtrykke sig om sig selv og andre. De lægger billeder ud af hinanden, tagger hinanden og står i det hele taget med et nyt ansvar for både eget og andres privatliv. Undersøgelsen bekræfter, at rigtigt mange børn evner at forvalte dette ansvar, og det er meget positivt,« siger Birgitte Holm Sørensen, der er formand for Medierådet for Børn og Unge.

Men undersøgelsen viser også, at børnene bliver stadigt yngre, når de tager de første skridt ud på nettet.

»Vi har som voksne en vigtig opgave med at hjælpe dem med at sætte grænser og få udviklet de etiske og sociale kompetencer, der er nødvendige for at sikre et trygt onlineliv,« siger Birgitte Holm Sørensen.

Hele rapporten »Digitalt børne- og ungdomsliv anno 2009« kan hentes på www.sikkerinternetdag.dk.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS