Telenor køber BiBoB for 93 millioner kroner

Telenor har købt mobilselskabet BiBoB for 93 millioner kroner. BiBoB fortsætter som selvstændigt brand - uden Frank Rasmussen.

Frank Rasmussen har endnu engang banket en konkurrent til de store op - og solgt den igen.

Køberen er den norsk ejede Telenorkoncern, bedre kendt for selskaberne Sonofon og Cybercity.

"BiBoB har på rekordtid skabt flotte resultater og opbygget en sund mobilforretning med 69.000 kunder. Vi vil fortsætte dette arbejde og bygge videre på BiBoB-brandet." Sådan siger Henrik Clausen, adm. direktør i Telenor Danmark, som forklaring på opkøbet af BiBob.

Telenors ambition er at styrke sin position, dels ved almindelig vækst, dels ved opkøb.

BiBoB fortsætter som selvstændigt brand og får Sonofons wholesaledirektør, Allan Koch, som adm. direktør. Købet får hverken betydning for BiBoBs kunder eller medarbejdere:

"Med BiBoB når vi en gruppe af kunder, der vil have rene mobilprodukter med en enkel prissætning og en let distributionsform via web. Det gør BiBoB til et godt supplement til resten af Telenor-familien, og derfor fortsætter BiBoB som selvstændigt brand," siger Allan Koch.

Købet skal ikke godkendes af Konkurrencestyrelsen og træder derfor i kraft per dags dato.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere