Oracle overvejer nye indkøb

Oracle-chef Larry Ellison vil købe sig større, og overvejer nu et bud på svenske IFS.

I et interview med den svenske avis 'Affärsvärlden' afslører Oracle-bossen Larry Ellison, at han overvejer et bud på den svenske ERP-leverandør IFS, der har en række norske kunder.

Oracle er mest kendt for sine databaser, men i de seneste år har selskabet åbnet mere op for satsningen indenfor økonomisystemer og andet ERP. Med opkøb stiller Oracle sig særlig op mod SAP. I USA købte Oracle senest den store aktør Peoplesoft/JD Edwards og får derfor næppe lov at købe mere op på det amerikanske marked.

Selv efter opkøbet af Peoplesoft, sidder Oracle på en kasse med 38 milliarder kroner, og nu vender man altså blikket mod IFS.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere