It-virksomheder med patent-kvaler

De danske it-virksomheder finder det besværligt at få patenter på deres opfindelser og nemt for konkurrenter alligevel at omgå patenterne.

Besværligt og ofte alligevel uden effekt. Det er de danske it-virksomheders opfattelse i forhold til at få patenter på deres opfindelser. Det fremgår af en undersøgelse blandt medlemmer hos IT-Branchen, det tidligere IT-Brancheforeningen.

Virksomhederne mener at patenter vil få en stigende betydning i fremtiden. Men samtidig peger undersøgelsen klart på, at processen for at udtage patenter ikke er problemfri. To tredjedele af virksomhederne ser det som besværligt og dyrt. 63 procent peger på, at det i praksis er vanskeligt at håndhæve patenterne, og 52 procent mener at patenter er nemme at omgå.

Det er ikke kun branchens store spillere, som har en strategi for deres intellektuelle rettigheder, på engelsk kaldet Intellectual Property Rights (IPR), men også de danske små og mellemstore it-virksomheder. Denne gruppe udgør størstedelen af de 46 virksomheder, der har besvaret spørgeskemaet. Netop it-branchens små og mellemstore virksomheder har hidtil ikke været særligt fremtrædende i debatten omkring IPR, men undersøgelsen viser, at hovedparten af disse virksomheder er opmærksomme på vigtigheden af at have en IPR-strategi.

De tiltag, virksomhederne benytter sig af for at beskytte deres viden, er især varemærker (65%), ophavsret (76%) samt hemmeligholdelse (83%). Tre ud af ti virksomheder har desuden udtaget et eller flere patenter, og 41 procent vurderer, at patenter vil være vigtigere for deres virksomhed i fremtiden. Næsten halvdelen skønner, at dette gør sig gældende for it-branchen som helhed.

Udviklingshastigheden på it-området udgør efter flertallets opfattelse ikke en større barriere (67%). Netop den korte produktlivscyklus i it-branchen er ellers et hyppigt fremført argument af modstanderne af softwarepatenter. Det er dog tilsyneladende ikke sådan, det opleves af de små og mellemstore virksomheder, påpeger IT-Branchen, der nu vil arbejde videre med resultaterne af undersøgelsen.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv IT-projektleder i Forsvaret og sæt retningen for fremtidens digitale løsninger

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job