Sverige: Stort fald i musiksalget

De svenske pladeselskaber har grund til at være bekymrede. Tal for første halvår af 2003 viser et fald i musiksalget på 14,4 procent. Ikke overraskende er det fildeling der får skylden.

I Sverige blev der i første halvdel af 2003 omsat for 560 millioner svenske kroner, hvilket er et fald på 14,4 procent i forhold til samme periode sidste år.

Pladebranchen er ikke længe om at finde årsagen. Grammofonleverantörernas Förening (GLF), som fremkom med de elendige tal, peger på fildeling på internettet som den største årsag til det vigende salgstal.

GLF er en brancheforening med de største pladeselskaber i Sverige og deres administrerende direktør, Lars Gustafsson, mener desuden, at konkurrencen fra andre medier også kan have påvirke salget, skriver norske Nettavisen.

Gustafsson ser frem til strammere lovgivning omkring fildeling og mener, at det vil bidrage til en forøget vækst i pladesalget.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S