Ny aggressiv duel om danske ADSL-kunder

Tele2 og Cybercity har indledt en aggressiv priskrig på ADSL-markedet. Tele2 har dumpet prisen på sine 512/512 Kbit/s-opkoblinger, samtidig med, at Cybercity reklamerer voldsomt med øget hastighed og nedsatte priser.

Med svulmende tv-reklamer er der nu blæst til priskrig på ADSL-markedet. I første omgang er det den svenske opkomling Tele2 og danske Cybercity, der står face-to-face på slagmarken.

Indtil 11. april tilbyder Cybercity 2048/128 K/bit-opkoblinger til 429 kroner om måneden og gratis oprettelse. Tele2 er fulgt efter og har nu også øget hastigheden på produkter. Fra 1. april er 512/128 Kbit/s-opkoblingen hævet til 512/512 Kbit/s og tilbydes til 340 kroner om måneden med gratis oprettelse.

Slås om 2. pladsen
Netop de to selskabers konfrontation, afspejler for Tele2s vedkommende et klart mål om at få has på Cybercity i kampen om at være landets næststørste ADSL-leverandør.

»Sidste år overhalede vi Tiscali, og vi er nu nummer tre på ADSL-markedet. Målet er i første omgang at blive nummer to - og det bliver vi også,« lyder det selvsikkert fra Tele2s markedsdirektør Thomas Nistrup.

Der er dog stadig langt fra Tele2 op til Cybercitys placering på listen. I den seneste statistik fra IT- og Telestyrelsen har Cybercity næsten dobbelt så mange kunder som Tele2.

Tele2 er dog det hurtigst voksende selskab på ADSL-markedet og øgede i den seneste statistik markedsandelen fra en til fem procent.

"Det danske telemarked er stadig præget af et tidligere monopol. Derfor oplever vi meget stor interesse for vores lave priser på alle områder,« forklarer Thomas Nistrup.

Cybercity øger dog også hele tiden kundemasssen. Fra nytår til midt i februar fik selskabet ifølge egne oplysninger over 5.000 nye kunder.

Det danske ADSL-marked:
TDC - 79 procent - 372.677 kunder
Cybercity - 9 procent - 44.541 kunder
Tele2 - 5 procent - 23.422 kunder
Tiscali - 5 procent - 22.228 kunder
Øvrige - 2 procent - 10.613 kunder
Kilde: IT- og Telestyrelsen, 2. halvår 2003

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S