Forskere udvikler evigheds-batteri

Forskere har udviklet et atom-batteri på størrelse med en lille mønt som kan levere energi i hundreder af år. Den samme teknologi bruges i satellitter og rumsonder.

Et forskerhold fra University of Missouri melder om et gennembrud inden for batteri-teknologi. Forskere har konstrueret et lille atom-batteri på størrelse med en lille mønt, som kan levere millioner gange mere energi end et almindeligt batteri. Det indeholder et radioaktivt materiale, som langsomt forfalder og frigiver ladede partikler, der kan omdannes til elektricitet. Denne type batterier bruges allerede i militæret og rumfarten, men de er typisk meget større end den prototype, som de amerikanske forskere nu har udviklet.

Det lille batteri skal levere energi til nano- og mikroelektromekaniske systemer ("nems" og "mems"), hvor man i øjeblikket mangler en effektiv energikilde. Atombatterier kan levere energi i hundreder af år og bruges blandt andet i rumsonder på lange rejser. Men deres størrelse har hidtil begrænset anvendelsesmulighederne her på Jorden.

Missouri-forskerne har løst et grundlæggende problem med holdbarheden af de halvledere, der omdanner partiklernes energi til elektricitet. Problemet har hidtil været, at halvlederne holder i kortere tid end batteriet. Det nye batteri bruger flydende halvledere i stedet for faste materialer, hvor partiklerne kan passere igennem uden at slide på komponenterne. Nu arbejdes der på at gøre batteriet endnu mindre.

Men det største problem er måske slet ikke teknisk. Den største udfordring bliver at overbevise offentligheden om, at det er sikkert at gå rundt med atom-batterier. Forskerne understreger at teknologien er helt sikker og allerede bruges til alt fra pacemakere til satellitter.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS