De små udfordrer de store

It-selskaber, der hidtil har været tilbageholdende på det kommunale marked, satser på, at ordrerne i forbindelse med kommunesammenlægninger bliver så store, at de kan tage markedsandele fra de store spillere.

KMD, IBM og CSC sidder solidt på ordrerne på det kommunale it-marked. Det samlede offentlige it-forbrug er på over 10 milliarder årligt og heraf ligger omkring 4,5 milliarder i kommunerne. De tre store sidder sammenlagt på 32 procent af markedet.

Men nu viser flere andre selskaber, der ellers har fundet de kommunale ordrer for små i forhold til ordrerne på det private marked, interesse for de ordrer, der følger i kølvandet på kommunesammenlægningerne. KL vurderer, at de mest basale it-investeringer løber op i mindst en milliard kroner.

»Med sammenlægningen bliver kommuneordrer klart mere attraktive for os,« siger Frank Høyer Rasmussen, administrerende direktør i Danmark for norske Software Innovations.

Administrerende direktør for Accenture, Jakob H. Kraglund, er også optimist:

»Kunderne bliver mere interessante for os. Jeg forudser ikke blot en ændring af det kommunale landkort, men også en ændring af markedsandelene.«

I dag sidder de to selskaber ikke på nogen nævneværdig del af det offentlige it-marked, der vurderes til en værdi af 10 milliarder kroner.

Senior analytiker Mette Søeborg Ahorlu hos IDC spår, at der vil blive fornyet kamp om ordrerne:

»For at løfte de her opgaver, kræver det, at virksomheden har en vis størrelse. Derfor står kampen mellem de store og de mellemstore selskaber. Selskaber som Ementor, Software Innovation og Accenture vil helt klart ind og blande sig med de store.«

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT