Wikipedia vokser voldsomt

Wikipedia har fået omkring 20 millioner flere unikke besøgende i forhold til sidste år, viser målinger.

Antallet af brugere, der har besøgt det internationale opslagsværk, Wikipedia, er vokset markant, fastslår markedsresearchfirmaet Nielsen/NetRatings.

Wikipedia have 46,8 millioner unikke brugere i maj, hvilket er 72 procent højere end i juni sidste år.

Inden for nyheds- og informationskategorierne har Wikipedia også ligget i toppen hver måned det sidste år.

Wikipedias indhold administreres og redigeres af brugerne. Denne åbne tilgang kritiseres ofte, fordi enhver bruger dermed i princippet kan skrive enhver artikel om. Men det giver også Wikipedia en stor fordel, fordi artiklerne dermed kan opdateres nærmest øjeblikkeligt, når nye fakta dukker op i nyhedsstrømmen.

I april var Wikipedia for eksempel centrum for informationer om massakren på Virginia Tech i USA. På tilsvarende vis har andre nyhedshistorier som bomberne i London i juli 2005 eller tsunamien i julen 2004 ført til mange besøg på Wikipedia. I disse dage formodes Wikipedia at få besøgende, fordi siderne om Apples iPhone opdateres jævnligt.

Max Kalehoff fra Nielsen har undersøgt Wikipedia og beskriver opslagsværket som et samarbejde med fremtidigt potentiale.

»Det er som en amøbe. Det vokser hele tiden,« siger han.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job