Wikipedia vokser voldsomt

Wikipedia har fået omkring 20 millioner flere unikke besøgende i forhold til sidste år, viser målinger.

Antallet af brugere, der har besøgt det internationale opslagsværk, Wikipedia, er vokset markant, fastslår markedsresearchfirmaet Nielsen/NetRatings.

Wikipedia have 46,8 millioner unikke brugere i maj, hvilket er 72 procent højere end i juni sidste år.

Inden for nyheds- og informationskategorierne har Wikipedia også ligget i toppen hver måned det sidste år.

Wikipedias indhold administreres og redigeres af brugerne. Denne åbne tilgang kritiseres ofte, fordi enhver bruger dermed i princippet kan skrive enhver artikel om. Men det giver også Wikipedia en stor fordel, fordi artiklerne dermed kan opdateres nærmest øjeblikkeligt, når nye fakta dukker op i nyhedsstrømmen.

I april var Wikipedia for eksempel centrum for informationer om massakren på Virginia Tech i USA. På tilsvarende vis har andre nyhedshistorier som bomberne i London i juli 2005 eller tsunamien i julen 2004 ført til mange besøg på Wikipedia. I disse dage formodes Wikipedia at få besøgende, fordi siderne om Apples iPhone opdateres jævnligt.

Max Kalehoff fra Nielsen har undersøgt Wikipedia og beskriver opslagsværket som et samarbejde med fremtidigt potentiale.

»Det er som en amøbe. Det vokser hele tiden,« siger han.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Informationssikkerhedsofficer til Akkreditering & Compliance

    Midtjylland

    KMD A/S

    Product Data Insights Lead

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra itavis

    AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

    Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S