Wikipedia vokser voldsomt

Wikipedia har fået omkring 20 millioner flere unikke besøgende i forhold til sidste år, viser målinger.

Antallet af brugere, der har besøgt det internationale opslagsværk, Wikipedia, er vokset markant, fastslår markedsresearchfirmaet Nielsen/NetRatings.

Wikipedia have 46,8 millioner unikke brugere i maj, hvilket er 72 procent højere end i juni sidste år.

Inden for nyheds- og informationskategorierne har Wikipedia også ligget i toppen hver måned det sidste år.

Wikipedias indhold administreres og redigeres af brugerne. Denne åbne tilgang kritiseres ofte, fordi enhver bruger dermed i princippet kan skrive enhver artikel om. Men det giver også Wikipedia en stor fordel, fordi artiklerne dermed kan opdateres nærmest øjeblikkeligt, når nye fakta dukker op i nyhedsstrømmen.

I april var Wikipedia for eksempel centrum for informationer om massakren på Virginia Tech i USA. På tilsvarende vis har andre nyhedshistorier som bomberne i London i juli 2005 eller tsunamien i julen 2004 ført til mange besøg på Wikipedia. I disse dage formodes Wikipedia at få besøgende, fordi siderne om Apples iPhone opdateres jævnligt.

Max Kalehoff fra Nielsen har undersøgt Wikipedia og beskriver opslagsværket som et samarbejde med fremtidigt potentiale.

»Det er som en amøbe. Det vokser hele tiden,« siger han.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S