YouTube fjerner lyden for at stoppe musikpirater

I et forsøg på at standse upload af ulovlig musik på YouTube er video-siden nu begyndte at fjerne lyden fra videoer, der er næppe har kunstnernes samtykke.

YouTube er i hele sidens levetid blevet misbrugt til at dele ulovlige musik- eller tv-klip. Men på opfordring af rettighedshaverne, så har YouTube udviklet et system til at luge ud i misbruget.

Men i takt med at YouTube er blevet bedre til finde og fjerne videoerne, så har brugerne fundet andre måder, at få de beskyttede værker ud på YouTube. For eksempel ved at lægge musikken oven på egne produktioner af video eller billeder.

Youtube har tidligere forsøgt at komme problemet til livs ved at sende mails til personer, der blev opfordret til at slette videoerne. Men nu skruer YouTube bissen på.

Lydsporene fra flere videoer er simpelthen blevet fjernet.

Et eksempel på de tavse videoer er denne. Bemærk den røde bjælke under billedet.

Flere af kommentarene til denne sang viser, at initiativet tydeligvis ikke er faldet i brugernes smag. En bruger skriver dog: Tak Youtube, så skal jeg heldigvis ikke høre den l**** sange længere.

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Operate Technology A/S

PHP-udvikler til Drupal

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialister til Forsvarets nye Digital Backbone - Et samfundkritisk IT-miljø

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS