YouTube fjerner lyden for at stoppe musikpirater

I et forsøg på at standse upload af ulovlig musik på YouTube er video-siden nu begyndte at fjerne lyden fra videoer, der er næppe har kunstnernes samtykke.

YouTube er i hele sidens levetid blevet misbrugt til at dele ulovlige musik- eller tv-klip. Men på opfordring af rettighedshaverne, så har YouTube udviklet et system til at luge ud i misbruget.

Men i takt med at YouTube er blevet bedre til finde og fjerne videoerne, så har brugerne fundet andre måder, at få de beskyttede værker ud på YouTube. For eksempel ved at lægge musikken oven på egne produktioner af video eller billeder.

Youtube har tidligere forsøgt at komme problemet til livs ved at sende mails til personer, der blev opfordret til at slette videoerne. Men nu skruer YouTube bissen på.

Lydsporene fra flere videoer er simpelthen blevet fjernet.

Et eksempel på de tavse videoer er denne. Bemærk den røde bjælke under billedet.

Flere af kommentarene til denne sang viser, at initiativet tydeligvis ikke er faldet i brugernes smag. En bruger skriver dog: Tak Youtube, så skal jeg heldigvis ikke høre den l**** sange længere.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Driftstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teamledere til PETs indhentningsafdeling

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job