YouTube fjerner lyden for at stoppe musikpirater

I et forsøg på at standse upload af ulovlig musik på YouTube er video-siden nu begyndte at fjerne lyden fra videoer, der er næppe har kunstnernes samtykke.

YouTube er i hele sidens levetid blevet misbrugt til at dele ulovlige musik- eller tv-klip. Men på opfordring af rettighedshaverne, så har YouTube udviklet et system til at luge ud i misbruget.

Men i takt med at YouTube er blevet bedre til finde og fjerne videoerne, så har brugerne fundet andre måder, at få de beskyttede værker ud på YouTube. For eksempel ved at lægge musikken oven på egne produktioner af video eller billeder.

Youtube har tidligere forsøgt at komme problemet til livs ved at sende mails til personer, der blev opfordret til at slette videoerne. Men nu skruer YouTube bissen på.

Lydsporene fra flere videoer er simpelthen blevet fjernet.

Et eksempel på de tavse videoer er denne. Bemærk den røde bjælke under billedet.

Flere af kommentarene til denne sang viser, at initiativet tydeligvis ikke er faldet i brugernes smag. En bruger skriver dog: Tak Youtube, så skal jeg heldigvis ikke høre den l**** sange længere.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job