YouTube fjerner lyden for at stoppe musikpirater

I et forsøg på at standse upload af ulovlig musik på YouTube er video-siden nu begyndte at fjerne lyden fra videoer, der er næppe har kunstnernes samtykke.

YouTube er i hele sidens levetid blevet misbrugt til at dele ulovlige musik- eller tv-klip. Men på opfordring af rettighedshaverne, så har YouTube udviklet et system til at luge ud i misbruget.

Men i takt med at YouTube er blevet bedre til finde og fjerne videoerne, så har brugerne fundet andre måder, at få de beskyttede værker ud på YouTube. For eksempel ved at lægge musikken oven på egne produktioner af video eller billeder.

Youtube har tidligere forsøgt at komme problemet til livs ved at sende mails til personer, der blev opfordret til at slette videoerne. Men nu skruer YouTube bissen på.

Lydsporene fra flere videoer er simpelthen blevet fjernet.

Et eksempel på de tavse videoer er denne. Bemærk den røde bjælke under billedet.

Flere af kommentarene til denne sang viser, at initiativet tydeligvis ikke er faldet i brugernes smag. En bruger skriver dog: Tak Youtube, så skal jeg heldigvis ikke høre den l**** sange længere.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S