Ny mobilpriskrig lurer

Frank Rasmussen, stifter af Telmore, vil med Sonofons mobilnet indlede ny priskrig på mobiltelefoni fra sit nye selskab, Bibob.

Med mobilselskabet Bibob vil Frank Rasmussen, stifter af Telmore, fjerne opkaldsafgift og abonnement og kun kræve lave priser. En aftale om at bruge Sonofons mobilnet er på plads.

Teleanalytiker John Strand beskriver overfor Berlingske Tidende Frank Rasmussens udspil som Davids kamp mod Goliath og forudser blodige kampe på mobilmarkedet, især mod TDC. Han ser det som Rasmussens mål at hente kunder fra hans gamle selskab, Telmore, med et løfte om »kom tilbage til far og det ægte Telmore«. Telmore ejes i dag af TDC.

Allan Koch, direktør for Sonofon, udtrykker tilfredshed over aftalen med Bibob, selv om det kommer til at betyde konkurrence for Sonofon. Ifølge John Strand skyldes aftalen, at Bibob og Sonofon har et fælles mål i at bekæmpe TDC, og jo mere TDC prøver at bekæmpe Frank Rasmussen, jo flere kunder får han. Derfor ser han aftalen som en fantastisk mulighed for Sonofon til at give TDC hård konkurrence.

Baggrunden for Bibobs udspil er, at Telia, Sonofon og TDC i dag stort set sidder på hele det danske marked for mobiltelefoni. Det er før blevet beskrevet som et potentielt problem for konkurrencen og forbrugerne, fordi der er få aktører og ingen motivation for innovation.

Annonce

Event: Årets CIO 2027

Andre events |

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

3. juni 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job