Og vinderen er....

Det er ved at være tid til hackernes egen ceremoni: The Pwnies!

Det er det tætteste en hacker kommer på at blive bedømt af sine ligemænd: Pwnie-prisen. (Udtales "pav-Ny")

Det er en årlig ceremoni, hvor hackere og lignende bedømmer året der gik i IT-sikkerhed. Der er kategorier for bedste bug i servere og klienter, for dummeste svar fra en forhandler og for den mest hypede bug.

Indtil 28. august kan man stadig nå at nominere sine favoritter på Pwnie Awards' hjemmeside. Priserne bliver uddelt 2. august, lige i tid til årets Defcon-konference.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere