Jordskælv kan ramme det globale it-marked

De japanske teknologi-giganter kæmper med ødelagte fabrikker og strømafbrydelser.

Artikel top billede

Efter jordskælvet i Japan har elektronik-industrien især problemer med strømafbrydelser. Allerede fredag fortalte Sony at man havde valgt at lukke flere af sine fabrikker i de ramte dele af Japan og evakuere de ansatte. Panasonic, Toyota, Honda og Nissan har også lukket fabrikker.

Der er endnu ikke noget overblik over skaderne på anlæggene og den infrastruktur, der er nødvendig for at transportere komponenter frem til fabrikkerne – og de færdige varer videre til forbrugerne.

Men der er ingen tvivl om, at jordskælvet, tsunamien og de efterfølgende atomudslip vil påvirke alt fra produktion af computere til Blu-ray-afspillere og spilkonsoller. Toshiba fortæller om begrænsede skader og produktionsstop på denne side.

En af de største DRAM-producenter i Japan, Elpida, fortæller at produktionen er indstillet helt på mindst én fabrik.

Sony har lukket fabrikker der fremstiller lithium-ion-batterier og lysdioder til Blu-ray-afspillere. Det vides ikke om produktionen af PlayStation 3 også er ramt, men Sony fortæller at man i øjeblikket ikke modtager PS3 til reparation i Japan.

Jordskælvet har også fået Sony til at udskyde Japan-lanceringen af et PS3-spil, Motorstorm: Apocalypse, hvor spilleren kører gennem en katastrofe-ramt by.

De japanske myndigheder har opfordret private husholdninger og virksomheder til at spare på strømmen, og strømforsyningen er helt afbrudt i forskellige dele af landet. Det har blandt andet fået Square Enix til at slukke for flere online-servere til spillene Final Fantasy 11 og 14.

Japan er den tredjestørste halvleder-producent i verden – det anslås at mere end 40 pct. af verdens NAND Flash bliver fremstillet i landet – og et produktionsstop kan hurtigt få de globale priser til at stige.

Annonce

Annonceindlæg fra HP

Det hybride kontor kræver personlig teknologi

Ingen vil dele tastatur med ti kolleger. HP EliteBoard samler computeren i tastaturet og gør det personlige udstyr mobilt på det hybride kontor.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S