Jordskælv kan ramme det globale it-marked

De japanske teknologi-giganter kæmper med ødelagte fabrikker og strømafbrydelser.

Artikel top billede

Efter jordskælvet i Japan har elektronik-industrien især problemer med strømafbrydelser. Allerede fredag fortalte Sony at man havde valgt at lukke flere af sine fabrikker i de ramte dele af Japan og evakuere de ansatte. Panasonic, Toyota, Honda og Nissan har også lukket fabrikker.

Der er endnu ikke noget overblik over skaderne på anlæggene og den infrastruktur, der er nødvendig for at transportere komponenter frem til fabrikkerne – og de færdige varer videre til forbrugerne.

Men der er ingen tvivl om, at jordskælvet, tsunamien og de efterfølgende atomudslip vil påvirke alt fra produktion af computere til Blu-ray-afspillere og spilkonsoller. Toshiba fortæller om begrænsede skader og produktionsstop på denne side.

En af de største DRAM-producenter i Japan, Elpida, fortæller at produktionen er indstillet helt på mindst én fabrik.

Sony har lukket fabrikker der fremstiller lithium-ion-batterier og lysdioder til Blu-ray-afspillere. Det vides ikke om produktionen af PlayStation 3 også er ramt, men Sony fortæller at man i øjeblikket ikke modtager PS3 til reparation i Japan.

Jordskælvet har også fået Sony til at udskyde Japan-lanceringen af et PS3-spil, Motorstorm: Apocalypse, hvor spilleren kører gennem en katastrofe-ramt by.

De japanske myndigheder har opfordret private husholdninger og virksomheder til at spare på strømmen, og strømforsyningen er helt afbrudt i forskellige dele af landet. Det har blandt andet fået Square Enix til at slukke for flere online-servere til spillene Final Fantasy 11 og 14.

Japan er den tredjestørste halvleder-producent i verden – det anslås at mere end 40 pct. af verdens NAND Flash bliver fremstillet i landet – og et produktionsstop kan hurtigt få de globale priser til at stige.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

    Københavnsområdet

    SOS International

    Platform Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    SOS International

    Fagligt ambitiøs Scrum Master

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job