Jordskælv kan ramme det globale it-marked

De japanske teknologi-giganter kæmper med ødelagte fabrikker og strømafbrydelser.

Artikel top billede

Efter jordskælvet i Japan har elektronik-industrien især problemer med strømafbrydelser. Allerede fredag fortalte Sony at man havde valgt at lukke flere af sine fabrikker i de ramte dele af Japan og evakuere de ansatte. Panasonic, Toyota, Honda og Nissan har også lukket fabrikker.

Der er endnu ikke noget overblik over skaderne på anlæggene og den infrastruktur, der er nødvendig for at transportere komponenter frem til fabrikkerne – og de færdige varer videre til forbrugerne.

Men der er ingen tvivl om, at jordskælvet, tsunamien og de efterfølgende atomudslip vil påvirke alt fra produktion af computere til Blu-ray-afspillere og spilkonsoller. Toshiba fortæller om begrænsede skader og produktionsstop på denne side.

En af de største DRAM-producenter i Japan, Elpida, fortæller at produktionen er indstillet helt på mindst én fabrik.

Sony har lukket fabrikker der fremstiller lithium-ion-batterier og lysdioder til Blu-ray-afspillere. Det vides ikke om produktionen af PlayStation 3 også er ramt, men Sony fortæller at man i øjeblikket ikke modtager PS3 til reparation i Japan.

Jordskælvet har også fået Sony til at udskyde Japan-lanceringen af et PS3-spil, Motorstorm: Apocalypse, hvor spilleren kører gennem en katastrofe-ramt by.

De japanske myndigheder har opfordret private husholdninger og virksomheder til at spare på strømmen, og strømforsyningen er helt afbrudt i forskellige dele af landet. Det har blandt andet fået Square Enix til at slukke for flere online-servere til spillene Final Fantasy 11 og 14.

Japan er den tredjestørste halvleder-producent i verden – det anslås at mere end 40 pct. af verdens NAND Flash bliver fremstillet i landet – og et produktionsstop kan hurtigt få de globale priser til at stige.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg