Debitel vil kvæle to konkurrenter på et år

Efter et år med omsætningsvækst på 25 procent, blæser Debitel til ny priskrig. Det skal tage livet af mindst to mobilkonkurrenter inden for et år. Det siger direktøren, der vil fordoble Debitels 1 milliard store omsætning på tre år.

2003 blev et pænt år for Debitel, selv om det kostede mange penge at stifte Smarttalk og gå i direkte konfrontation med Telmore, CBB og de øvrige lavprisselskaber.

Omsætningen steg fra 746 millioner til 930 millioner kroner, mens årets resultat blev 24 millioner kroner. Samtidig fik selskabet omtrent 70.000 nye mobilkunder.

Lanceringen af Smarttalk den 2. januar 2003 blev dog en bekostelig affære. Oprindeligt var det planen, at lavpris-konceptet skulle give overskud allerede i 4. kvartal, men den plan er nu rykket mindst et år. Det skyldes den hidsige priskrig på mobilminutter, der har hersket den seneste tid. Da Smarttalk blev sat i søen var minutprisen 1,15 kroner. Nu er den nede i 85 øre.

»Det koster for ethvert selskab, at skulle barbere 30 procent af sine forventede indtægter af. Det siger sig selv. Vi har aldrig tidligere oplevet så mange prisfald. Konsekvensen er, at man må vælge om man vil være med eller trække sig. Vi vil være med, men det betyder at der går længere tid før Smarttalk bliver en overskudsforretning,« forklarer Per Lyngbak Nielsen, administrerende direktør i Debitel Danamrk.

Ny priskrig på vej
Efter en stilstand i priskrigen på nogle måneder, blæser Debitel-chefen på ny til krig:

»Prisskruen skal have endnu en tand. Men vi er dernede nu hvor en prissænkning på fem øre ikke flytter det helt store. Derfor vil vi lancere nogle mere kreative priskampagner,« forklarer Per Lyngbak Nielsen, der ikke vil uddybe hvad, han helt præcis mener med det. Han forklarer dog, at der kun er to elementer at konkurrere på: Minutprisen og sms-prisen.

To mobilselskaber ude af Danmark om et år
Debitels formål med priskrigen er, at øge presset på de konkurrenter, som endnu ikke har plusser i regnskabet.

»De tålmodiges penges tid er ovre. Aktionærerne kræver overskud, og det gør de også hos de af vores konkurrenter, som efter mange år stadig taber penge. Konsolideringen er slet ikke slut endnu. Om 12 måneder tror jeg kun, at der vil være to af henholdsvis Telia, Orange, CBB og 3 tilbage i Danmark,« fortæller Per Lyngbak Nielsen, der i øvrigt ikke er afvisende over for, at Debitel Danmark selv vil deltage aktivt i konsolideringen.

»Det er mit mål, at vi i 2007 har fordoblet omsætningen, så vi runder to milliarder kroner. Om vi gør det af egen kraft eller via omkøb, er egentlig lige meget for mig, så længe vi har overskud. Jeg ville gerne have haft fingrene i Telmore, men prisen var simpelthen for dyr set i forhold til hvor mange penge selskabet tjener,« fortæller Per Lyngbak Nielsen.

TDC betalte i januar i alt 400 millioner kroner for Telmores 460.000 kunder. I 2002 gav Telmore et overskud på 30 millioner kroner.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Senior Test Consultant

    Københavnsområdet

    Akademikernes A-kasse

    Data Engineer til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Banedanmark

    Systemarkitekt

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS