Norsk it-gigant mister storkunde efter nedbrud

Bank blev træt af tekniske problemer.

En hardwarefejl fik for nyligt norske Sparebank1 til at droppe hostinggiganten EDB Ergogroup. Nu er hostingselskabet igen ramt af nedbrud, skriver Digi.no.

EDB Ergogroup er et firma, som med 10.000 ansatte reklamerer med at være Nordens ledende it-selskab. De er hostingselskab for store dele af den norske bankbranche, og det har derfor store konsekvenser, når hostingen rammes af uheld.

Valget af ekstern hosting er følsomt for store selskaber, der er afhængige af en stabil oppetid. Derfor er det dårligt for hele branchen, når store selskaber som amerikanske Amazon, danske Scannet og norske EDB oplever tekniske problemer.

Mandag morgen blev eksempelvis Handelsbanken og Sparebank1 ramt af et nedbrud, der skyldtes, at hostingselskabet opdagede en hardwarefejl under en systemopdatering. Det gav tekniske problemer for produktet "Nettbedrift" i seks timer.

Ifølge EDBs informationschef, Torgeir Kristiansen, arbejdede selskabet på at rykke kunderne over på et alternativt system, hvilket han over for Digi.no kaldte redundans.

Hen over påsken medførte teknisk svigt i firmaets centrale it-systemer, at bankkunder fra hele Norge mistede adgangen til netbank, bankautomater og enkelte betalingsterminaler.

Sparebank1 droppede sidste uge EDB på grund af længere tids utilfredshed med driftsproblemer og dét, som banken kalder dårlig kvalitet på udviklingstjenester. EDB skal dog fortsat være driftparter, men de to partnere skrinlægger en større, strategisk samarbejdsaftale om udviklingsprojekter til en værdi af 50 millioner norske kroner.

It-giganten blev dannet i oktober i en fusion mellem EDB og Ergogroup. Firmaet er repræsenteret i hele verden, blandt andet Danmark, Norge, Sverige, Indien, Bulgaring og Storbritannien og har store kunder som Volvo og Telenor. I Danmark er selskabet repræsenteret via EDB Consulting Group AS, der holder til i Viborg.

Annonce

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S