Norsk it-gigant mister storkunde efter nedbrud

Bank blev træt af tekniske problemer.

En hardwarefejl fik for nyligt norske Sparebank1 til at droppe hostinggiganten EDB Ergogroup. Nu er hostingselskabet igen ramt af nedbrud, skriver Digi.no.

EDB Ergogroup er et firma, som med 10.000 ansatte reklamerer med at være Nordens ledende it-selskab. De er hostingselskab for store dele af den norske bankbranche, og det har derfor store konsekvenser, når hostingen rammes af uheld.

Valget af ekstern hosting er følsomt for store selskaber, der er afhængige af en stabil oppetid. Derfor er det dårligt for hele branchen, når store selskaber som amerikanske Amazon, danske Scannet og norske EDB oplever tekniske problemer.

Mandag morgen blev eksempelvis Handelsbanken og Sparebank1 ramt af et nedbrud, der skyldtes, at hostingselskabet opdagede en hardwarefejl under en systemopdatering. Det gav tekniske problemer for produktet "Nettbedrift" i seks timer.

Ifølge EDBs informationschef, Torgeir Kristiansen, arbejdede selskabet på at rykke kunderne over på et alternativt system, hvilket han over for Digi.no kaldte redundans.

Hen over påsken medførte teknisk svigt i firmaets centrale it-systemer, at bankkunder fra hele Norge mistede adgangen til netbank, bankautomater og enkelte betalingsterminaler.

Sparebank1 droppede sidste uge EDB på grund af længere tids utilfredshed med driftsproblemer og dét, som banken kalder dårlig kvalitet på udviklingstjenester. EDB skal dog fortsat være driftparter, men de to partnere skrinlægger en større, strategisk samarbejdsaftale om udviklingsprojekter til en værdi af 50 millioner norske kroner.

It-giganten blev dannet i oktober i en fusion mellem EDB og Ergogroup. Firmaet er repræsenteret i hele verden, blandt andet Danmark, Norge, Sverige, Indien, Bulgaring og Storbritannien og har store kunder som Volvo og Telenor. I Danmark er selskabet repræsenteret via EDB Consulting Group AS, der holder til i Viborg.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse