PSN var åben i to dage - Hackere plager stadig Sony

Japanerne ydmyget på ny.

Sony begyndte for få dage siden at åbne sit Playstation Network, efter at det har været lukket i flere uger på grund af hackerangreb. Nu er der allerede meldinger om, at PSN-brugernes kontoer måske alligevel ikke er sikre.

Ifølge flere medier har hackere stadig mulighed for at tvinge sig adgang til PSN-kontoer blot ved at kende en brugers emailadresse og fødselsdato. Disse to oplysninger var blandt dem, der blev snuppet af hackere ved sidste angreb. Derfor er den nye usikkerhed egentlig bare en udnyttelse af funktionen, hvor man ændrer sit kodeord. Hvis man har ændret sin email siden sidste angreb, skulle det ikke være muligt for nogen at ændre ved kontoen.

Sony er blevet informeret om problemet og reagerede tilsyneladende hurtigt på problemet i går ved at lukke funktionen ned. Hjemmesiden Nyleveia, der fortalte Sony om problemet, fortæller, at hjemmesiden til at resette kodeord blev lukket kun 15 minuter, efter at Sony blev opmærksom på smutteren.

Sony har bekræftet, at der er observeret problemer men nedtoner omfanget. Til Reuters siger en talsmand, at der ikke var tale om et hackerangreb.

"Hvis de havde din emailadresse og din fødselsdagdato, så havde de potetielt en mulighed for at få adgang til din konto," indrømmer Dan Race fra Sony.

Sony har lovet, at hjemmesiden snart er åben igen. Det skulle i mellemtiden være muligt at ændre sit password direkte via konsollen.

PSN blev hacket i april ved det, som mange har beskrevet som historiens største datalæk. Det kan være de samme personer, der stadig plager Sony og brugerne.

 

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Market Segment Lead, CPRD

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Site Reliability Engineer til efterretningsanalytiske værktøjer i PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S