PSN var åben i to dage - Hackere plager stadig Sony

Japanerne ydmyget på ny.

Sony begyndte for få dage siden at åbne sit Playstation Network, efter at det har været lukket i flere uger på grund af hackerangreb. Nu er der allerede meldinger om, at PSN-brugernes kontoer måske alligevel ikke er sikre.

Ifølge flere medier har hackere stadig mulighed for at tvinge sig adgang til PSN-kontoer blot ved at kende en brugers emailadresse og fødselsdato. Disse to oplysninger var blandt dem, der blev snuppet af hackere ved sidste angreb. Derfor er den nye usikkerhed egentlig bare en udnyttelse af funktionen, hvor man ændrer sit kodeord. Hvis man har ændret sin email siden sidste angreb, skulle det ikke være muligt for nogen at ændre ved kontoen.

Sony er blevet informeret om problemet og reagerede tilsyneladende hurtigt på problemet i går ved at lukke funktionen ned. Hjemmesiden Nyleveia, der fortalte Sony om problemet, fortæller, at hjemmesiden til at resette kodeord blev lukket kun 15 minuter, efter at Sony blev opmærksom på smutteren.

Sony har bekræftet, at der er observeret problemer men nedtoner omfanget. Til Reuters siger en talsmand, at der ikke var tale om et hackerangreb.

"Hvis de havde din emailadresse og din fødselsdagdato, så havde de potetielt en mulighed for at få adgang til din konto," indrømmer Dan Race fra Sony.

Sony har lovet, at hjemmesiden snart er åben igen. Det skulle i mellemtiden være muligt at ændre sit password direkte via konsollen.

PSN blev hacket i april ved det, som mange har beskrevet som historiens største datalæk. Det kan være de samme personer, der stadig plager Sony og brugerne.

 

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-løsningsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Rambøll Management Consulting

    Senior Software Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S