PSN var åben i to dage - Hackere plager stadig Sony

Japanerne ydmyget på ny.

Sony begyndte for få dage siden at åbne sit Playstation Network, efter at det har været lukket i flere uger på grund af hackerangreb. Nu er der allerede meldinger om, at PSN-brugernes kontoer måske alligevel ikke er sikre.

Ifølge flere medier har hackere stadig mulighed for at tvinge sig adgang til PSN-kontoer blot ved at kende en brugers emailadresse og fødselsdato. Disse to oplysninger var blandt dem, der blev snuppet af hackere ved sidste angreb. Derfor er den nye usikkerhed egentlig bare en udnyttelse af funktionen, hvor man ændrer sit kodeord. Hvis man har ændret sin email siden sidste angreb, skulle det ikke være muligt for nogen at ændre ved kontoen.

Sony er blevet informeret om problemet og reagerede tilsyneladende hurtigt på problemet i går ved at lukke funktionen ned. Hjemmesiden Nyleveia, der fortalte Sony om problemet, fortæller, at hjemmesiden til at resette kodeord blev lukket kun 15 minuter, efter at Sony blev opmærksom på smutteren.

Sony har bekræftet, at der er observeret problemer men nedtoner omfanget. Til Reuters siger en talsmand, at der ikke var tale om et hackerangreb.

"Hvis de havde din emailadresse og din fødselsdagdato, så havde de potetielt en mulighed for at få adgang til din konto," indrømmer Dan Race fra Sony.

Sony har lovet, at hjemmesiden snart er åben igen. Det skulle i mellemtiden være muligt at ændre sit password direkte via konsollen.

PSN blev hacket i april ved det, som mange har beskrevet som historiens største datalæk. Det kan være de samme personer, der stadig plager Sony og brugerne.

 

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S