PSN var åben i to dage - Hackere plager stadig Sony

Japanerne ydmyget på ny.

Sony begyndte for få dage siden at åbne sit Playstation Network, efter at det har været lukket i flere uger på grund af hackerangreb. Nu er der allerede meldinger om, at PSN-brugernes kontoer måske alligevel ikke er sikre.

Ifølge flere medier har hackere stadig mulighed for at tvinge sig adgang til PSN-kontoer blot ved at kende en brugers emailadresse og fødselsdato. Disse to oplysninger var blandt dem, der blev snuppet af hackere ved sidste angreb. Derfor er den nye usikkerhed egentlig bare en udnyttelse af funktionen, hvor man ændrer sit kodeord. Hvis man har ændret sin email siden sidste angreb, skulle det ikke være muligt for nogen at ændre ved kontoen.

Sony er blevet informeret om problemet og reagerede tilsyneladende hurtigt på problemet i går ved at lukke funktionen ned. Hjemmesiden Nyleveia, der fortalte Sony om problemet, fortæller, at hjemmesiden til at resette kodeord blev lukket kun 15 minuter, efter at Sony blev opmærksom på smutteren.

Sony har bekræftet, at der er observeret problemer men nedtoner omfanget. Til Reuters siger en talsmand, at der ikke var tale om et hackerangreb.

"Hvis de havde din emailadresse og din fødselsdagdato, så havde de potetielt en mulighed for at få adgang til din konto," indrømmer Dan Race fra Sony.

Sony har lovet, at hjemmesiden snart er åben igen. Det skulle i mellemtiden være muligt at ændre sit password direkte via konsollen.

PSN blev hacket i april ved det, som mange har beskrevet som historiens største datalæk. Det kan være de samme personer, der stadig plager Sony og brugerne.

 

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Statens IT

    It-medarbejder til sårbarhedshåndtering

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Business Continuity Manager - Business Impact & Criticality

    Uspecificeret arbejdssted

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network