Microsoft køber dansk software for 25 mio.

Det danske softwarehus Columbus IT sælger sin egenudviklede Axapta-løsning, RCM, til Microsoft, som nu vil markedsføre løsningen globalt.

Artikel top billede

Microsoft betaler fem millioner dollar – godt 25 millioner kroner – for et special-modul, som danske Columbus IT Partner har udviklet til Microsofts eget økonomistyrings-program Dynamis AX.

Modulet, som går under navnet RCM, retter sig specielt mod kunder inden for detailhandelen, og bliver dermed en del af standardarsenalet i Microsofts ERP-system Dynamics AX. Samtidig indgår de to parter en strategisk aftale om migrering og markedsføring af det nye standardmodul.

Handelen er et resultat af fire års udviklingsarbejde i Columbus IT, som allerede har ført til, at mere end 200 Microsoftpartnere i dag sælger løsninger udviklet af Columbus.

En tilfreds koncernchef i Columbus IT, Claus Hansen, siger, at aftalerne med Microsoft vil få stor betydning for virksomhedens fremtid.

»Vi har indgået en samarbejdsaftale med Microsoft, hvor vi arbejder på en række vertikale løsninger. Det får i høj grad indflydelse på vores fremtid som ERP-partner. Vores opgave er ikke at levere standardfunktionaliteter til kunderne. Det overlader vi til Microsoft. Vi vil i fremtiden fokusere på at komme endnu tættere på kundernes forretning. Det er der, vi skal skabe værdi,« siger Claus Hansen.

Microsofts danske produktchef for Dynamics, Per Christensen, siger, at købet af Columbus-løsningen er en del af Microsofts samlede produktstrategi for Dynamics, som vil stille softwaregigantens partnere stærkere overfor kunderne.

»Når en kunde køber ERP i dag, er der mere end nogensinde fokus på kundens konkrete behov. Partnere, der kender kundernes forretning i dybden, har større chance for at sælge end forhandlere, der har en mere horisontal tilgang. Derfor beder vi vores partnere om at udvikle løsninger, som er rettet mod udvalgte brancher. Det er det, Columbus IT har gjort, og som vi nu tager ind som standardfunktion i Dynamics AX,« siger Per Christensen.

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S