Ministerium indrømmer hørings-brøler om DNS-spærring

Teleselskaber og it-organisationer fik ikke tilsendt lovforslag.

Artikel top billede

Teleselskaberne, der skal stå for den planlagte DNS-spærringen af udenlandske medicin-hjemmesider, fik ikke tilsendt lovforslaget, som blev sendt i høring tidligere i november.

"Det er uheldigt," siger Jakob Willer, der er direktør i brancheforeningen Telekommunikationsindustrien (TI).

"Det er en lovgivning, som har betydning for mine medlemmers aktiviteter. Så det er klart, at vi skal høres," fortsætter Jakob Willer.

Ministerium beklager

Indenrigs- og Sundhedsministeriet, der kunne have føjet teleselskaberne til høringslisten, giver Jakob Willer ret i kritikken.

"Indenrigs- og Sundhedsministeriet beklager, at it- og telebranchen ikke har fået lovudkastet tilsendt direkte i forbindelse med høringsrunden," siger kontorchef Dorthe Søndergaard, Indenrigs- og Sundhedsministeriet, Center for Primær Sundhed, i et mailsvar til ComON.

Et kig på listen over organisationer, som har fået tilsendt listen, viser, at it-organisationer generelt mangler. Listen er omfattende, men ligner i store træk sundhedsmyndighedens standardliste over høringsparter. Det er mest sundhedsorganisationer. Dog har ministeriet og Lægemiddelstyrelsen overvejet listen og derfor tilføjet Videnskabsministeriet som ressortmyndighed for it- og teleområdet, oplyser Dorthe Søndergaard. Også Datatilsynet står på listen.

Mange it-organisationer kunne dog have fået øje på lovforslaget på anden vis, nemlig ved at være knyttet til den statslige hørinsportal, der sender samtlige danske lovforslag til organisationer, der ønsker det. Her har forslaget om en ny lægemiddellov ligget siden 10. november.

"Heldigvis er bl.a. Telekommunikationsindustrien og advokaten for STOP - Nordic Content Protection alligevel blevet opmærksomme på lovudkastet og har anmodet om udsættelse af høringsfristen," oplyser Dorthe Søndergaard til ComON.

De to parter har derfor fået udsat høringsfristen, der ellers var sat til søndag den 29. november.

STOP - Nordic Content Protection er en organisation, som på vegne af Digital, Boxer og YouSee arbejder på at bekæmpe pirateri, eksempelvis card sharing, hvor tv-seere skaffer sig adgang til tv-kanaler uden at betale. Organisationens erklærede mål er at få dansk lov til at beskytte rettighedshaverne bedst muligt.

 

Drypvise tiltag

Jakob Willer har som direktør for TI derfor til torsdag til at give sit besyv med om udvidelsen af det danske internetfilter. Han kan derfor endnu ikke gå i detaljer med TI's syn på sagen. Han forstår dog behovet for at ramme salget af farlig medicin, men er bekymret over, at myndighederne skærer i internettet, som var det en salami.

"Vi synes måske, at man indfører drypvise reguleringer af adgangen til internettet, og jeg synes, vi mangler en overordnet drøftelse hos politikerne, om de synes, at vi skal have et censureret internet, defineret af dem," siger Jakob Willer.

Han giver DNS-spærringen af The Pirate Bay og fremtidigt ulicenserede spillevirksomheder som eksempler på, at teleselskaberne skal afgrænse internettet.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

It-løsninger | København

Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,