Ministerium indrømmer hørings-brøler om DNS-spærring

Teleselskaber og it-organisationer fik ikke tilsendt lovforslag.

Artikel top billede

Teleselskaberne, der skal stå for den planlagte DNS-spærringen af udenlandske medicin-hjemmesider, fik ikke tilsendt lovforslaget, som blev sendt i høring tidligere i november.

"Det er uheldigt," siger Jakob Willer, der er direktør i brancheforeningen Telekommunikationsindustrien (TI).

"Det er en lovgivning, som har betydning for mine medlemmers aktiviteter. Så det er klart, at vi skal høres," fortsætter Jakob Willer.

Ministerium beklager

Indenrigs- og Sundhedsministeriet, der kunne have føjet teleselskaberne til høringslisten, giver Jakob Willer ret i kritikken.

"Indenrigs- og Sundhedsministeriet beklager, at it- og telebranchen ikke har fået lovudkastet tilsendt direkte i forbindelse med høringsrunden," siger kontorchef Dorthe Søndergaard, Indenrigs- og Sundhedsministeriet, Center for Primær Sundhed, i et mailsvar til ComON.

Et kig på listen over organisationer, som har fået tilsendt listen, viser, at it-organisationer generelt mangler. Listen er omfattende, men ligner i store træk sundhedsmyndighedens standardliste over høringsparter. Det er mest sundhedsorganisationer. Dog har ministeriet og Lægemiddelstyrelsen overvejet listen og derfor tilføjet Videnskabsministeriet som ressortmyndighed for it- og teleområdet, oplyser Dorthe Søndergaard. Også Datatilsynet står på listen.

Mange it-organisationer kunne dog have fået øje på lovforslaget på anden vis, nemlig ved at være knyttet til den statslige hørinsportal, der sender samtlige danske lovforslag til organisationer, der ønsker det. Her har forslaget om en ny lægemiddellov ligget siden 10. november.

"Heldigvis er bl.a. Telekommunikationsindustrien og advokaten for STOP - Nordic Content Protection alligevel blevet opmærksomme på lovudkastet og har anmodet om udsættelse af høringsfristen," oplyser Dorthe Søndergaard til ComON.

De to parter har derfor fået udsat høringsfristen, der ellers var sat til søndag den 29. november.

STOP - Nordic Content Protection er en organisation, som på vegne af Digital, Boxer og YouSee arbejder på at bekæmpe pirateri, eksempelvis card sharing, hvor tv-seere skaffer sig adgang til tv-kanaler uden at betale. Organisationens erklærede mål er at få dansk lov til at beskytte rettighedshaverne bedst muligt.

 

Drypvise tiltag

Jakob Willer har som direktør for TI derfor til torsdag til at give sit besyv med om udvidelsen af det danske internetfilter. Han kan derfor endnu ikke gå i detaljer med TI's syn på sagen. Han forstår dog behovet for at ramme salget af farlig medicin, men er bekymret over, at myndighederne skærer i internettet, som var det en salami.

"Vi synes måske, at man indfører drypvise reguleringer af adgangen til internettet, og jeg synes, vi mangler en overordnet drøftelse hos politikerne, om de synes, at vi skal have et censureret internet, defineret af dem," siger Jakob Willer.

Han giver DNS-spærringen af The Pirate Bay og fremtidigt ulicenserede spillevirksomheder som eksempler på, at teleselskaberne skal afgrænse internettet.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S