Ministerium indrømmer hørings-brøler om DNS-spærring

Teleselskaber og it-organisationer fik ikke tilsendt lovforslag.

Artikel top billede

Teleselskaberne, der skal stå for den planlagte DNS-spærringen af udenlandske medicin-hjemmesider, fik ikke tilsendt lovforslaget, som blev sendt i høring tidligere i november.

"Det er uheldigt," siger Jakob Willer, der er direktør i brancheforeningen Telekommunikationsindustrien (TI).

"Det er en lovgivning, som har betydning for mine medlemmers aktiviteter. Så det er klart, at vi skal høres," fortsætter Jakob Willer.

Ministerium beklager

Indenrigs- og Sundhedsministeriet, der kunne have føjet teleselskaberne til høringslisten, giver Jakob Willer ret i kritikken.

"Indenrigs- og Sundhedsministeriet beklager, at it- og telebranchen ikke har fået lovudkastet tilsendt direkte i forbindelse med høringsrunden," siger kontorchef Dorthe Søndergaard, Indenrigs- og Sundhedsministeriet, Center for Primær Sundhed, i et mailsvar til ComON.

Et kig på listen over organisationer, som har fået tilsendt listen, viser, at it-organisationer generelt mangler. Listen er omfattende, men ligner i store træk sundhedsmyndighedens standardliste over høringsparter. Det er mest sundhedsorganisationer. Dog har ministeriet og Lægemiddelstyrelsen overvejet listen og derfor tilføjet Videnskabsministeriet som ressortmyndighed for it- og teleområdet, oplyser Dorthe Søndergaard. Også Datatilsynet står på listen.

Mange it-organisationer kunne dog have fået øje på lovforslaget på anden vis, nemlig ved at være knyttet til den statslige hørinsportal, der sender samtlige danske lovforslag til organisationer, der ønsker det. Her har forslaget om en ny lægemiddellov ligget siden 10. november.

"Heldigvis er bl.a. Telekommunikationsindustrien og advokaten for STOP - Nordic Content Protection alligevel blevet opmærksomme på lovudkastet og har anmodet om udsættelse af høringsfristen," oplyser Dorthe Søndergaard til ComON.

De to parter har derfor fået udsat høringsfristen, der ellers var sat til søndag den 29. november.

STOP - Nordic Content Protection er en organisation, som på vegne af Digital, Boxer og YouSee arbejder på at bekæmpe pirateri, eksempelvis card sharing, hvor tv-seere skaffer sig adgang til tv-kanaler uden at betale. Organisationens erklærede mål er at få dansk lov til at beskytte rettighedshaverne bedst muligt.

 

Drypvise tiltag

Jakob Willer har som direktør for TI derfor til torsdag til at give sit besyv med om udvidelsen af det danske internetfilter. Han kan derfor endnu ikke gå i detaljer med TI's syn på sagen. Han forstår dog behovet for at ramme salget af farlig medicin, men er bekymret over, at myndighederne skærer i internettet, som var det en salami.

"Vi synes måske, at man indfører drypvise reguleringer af adgangen til internettet, og jeg synes, vi mangler en overordnet drøftelse hos politikerne, om de synes, at vi skal have et censureret internet, defineret af dem," siger Jakob Willer.

Han giver DNS-spærringen af The Pirate Bay og fremtidigt ulicenserede spillevirksomheder som eksempler på, at teleselskaberne skal afgrænse internettet.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,