Cameroun er det farligste sted på nettet

Mere end hver tredje websted fra Cameroun spreder malware.

Det lille vestafrikanske land Cameroun har fået en uheldig førsteplads på den seneste liste over de farligste internet-domæner fra McAfee. Faktisk er det mere end hver tredje websted under det camerounske domæne, der spreder malware, spyware eller på andre måder udgør en trussel mod sikkerheden i resten af verden.

Og der er en meget enkel forklaring på, hvorfor lige netop Cameroun er virtuel vært for så mange cyberkriminelle. Landets domæne hedder nemlig .cm. Der er som bekendt rigtig mange, der taster forkert på nettet, og derfor kan et .com hurtigt blive til .cm.

En hjemmeside som cnn.cm vil således automatisk tiltrække tusindvis af brugere, der har tastet forkert.

Sidste år var det Hong Kong med .hk, der lå i spidsen af McAfee-listen, men her har man nu ryddet op og forlanger bevis for domænekøbernes identitet.

I stedet er det Cameroun (.cm), Kina (.cn), Samoa (.ws), Filippinerne (.ph) og det tidligere Sovjetunionen (.su), der nu udpeges som de farligste domæner.

I den anden af skalaen har Japan (.jp), Irland (.ie) og Kroation (.hr) de mest sikre domæner.  

Danmark er blandt de 12 mest sikre lande – her er det kun 0,2 pct. af webstederne under .dk-domænet, der klassificeres som farlige.

Få overblikket med ComONs nyhedsbrev. Tilmeld dig her.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S