Cameroun er det farligste sted på nettet

Mere end hver tredje websted fra Cameroun spreder malware.

Det lille vestafrikanske land Cameroun har fået en uheldig førsteplads på den seneste liste over de farligste internet-domæner fra McAfee. Faktisk er det mere end hver tredje websted under det camerounske domæne, der spreder malware, spyware eller på andre måder udgør en trussel mod sikkerheden i resten af verden.

Og der er en meget enkel forklaring på, hvorfor lige netop Cameroun er virtuel vært for så mange cyberkriminelle. Landets domæne hedder nemlig .cm. Der er som bekendt rigtig mange, der taster forkert på nettet, og derfor kan et .com hurtigt blive til .cm.

En hjemmeside som cnn.cm vil således automatisk tiltrække tusindvis af brugere, der har tastet forkert.

Sidste år var det Hong Kong med .hk, der lå i spidsen af McAfee-listen, men her har man nu ryddet op og forlanger bevis for domænekøbernes identitet.

I stedet er det Cameroun (.cm), Kina (.cn), Samoa (.ws), Filippinerne (.ph) og det tidligere Sovjetunionen (.su), der nu udpeges som de farligste domæner.

I den anden af skalaen har Japan (.jp), Irland (.ie) og Kroation (.hr) de mest sikre domæner.  

Danmark er blandt de 12 mest sikre lande – her er det kun 0,2 pct. af webstederne under .dk-domænet, der klassificeres som farlige.

Få overblikket med ComONs nyhedsbrev. Tilmeld dig her.

Navnenyt fra it-Danmark

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S