Cameroun er det farligste sted på nettet

Mere end hver tredje websted fra Cameroun spreder malware.

Det lille vestafrikanske land Cameroun har fået en uheldig førsteplads på den seneste liste over de farligste internet-domæner fra McAfee. Faktisk er det mere end hver tredje websted under det camerounske domæne, der spreder malware, spyware eller på andre måder udgør en trussel mod sikkerheden i resten af verden.

Og der er en meget enkel forklaring på, hvorfor lige netop Cameroun er virtuel vært for så mange cyberkriminelle. Landets domæne hedder nemlig .cm. Der er som bekendt rigtig mange, der taster forkert på nettet, og derfor kan et .com hurtigt blive til .cm.

En hjemmeside som cnn.cm vil således automatisk tiltrække tusindvis af brugere, der har tastet forkert.

Sidste år var det Hong Kong med .hk, der lå i spidsen af McAfee-listen, men her har man nu ryddet op og forlanger bevis for domænekøbernes identitet.

I stedet er det Cameroun (.cm), Kina (.cn), Samoa (.ws), Filippinerne (.ph) og det tidligere Sovjetunionen (.su), der nu udpeges som de farligste domæner.

I den anden af skalaen har Japan (.jp), Irland (.ie) og Kroation (.hr) de mest sikre domæner.  

Danmark er blandt de 12 mest sikre lande – her er det kun 0,2 pct. af webstederne under .dk-domænet, der klassificeres som farlige.

Få overblikket med ComONs nyhedsbrev. Tilmeld dig her.

Jyske Bank

Senior Forretningsudvikler

Midtjylland

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Timengo DPG

Teknisk Support Lead

Københavnsområdet

KMD A/S

SAP-arkitekt

Midtjylland

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S