Cameroun er det farligste sted på nettet

Mere end hver tredje websted fra Cameroun spreder malware.

Det lille vestafrikanske land Cameroun har fået en uheldig førsteplads på den seneste liste over de farligste internet-domæner fra McAfee. Faktisk er det mere end hver tredje websted under det camerounske domæne, der spreder malware, spyware eller på andre måder udgør en trussel mod sikkerheden i resten af verden.

Og der er en meget enkel forklaring på, hvorfor lige netop Cameroun er virtuel vært for så mange cyberkriminelle. Landets domæne hedder nemlig .cm. Der er som bekendt rigtig mange, der taster forkert på nettet, og derfor kan et .com hurtigt blive til .cm.

En hjemmeside som cnn.cm vil således automatisk tiltrække tusindvis af brugere, der har tastet forkert.

Sidste år var det Hong Kong med .hk, der lå i spidsen af McAfee-listen, men her har man nu ryddet op og forlanger bevis for domænekøbernes identitet.

I stedet er det Cameroun (.cm), Kina (.cn), Samoa (.ws), Filippinerne (.ph) og det tidligere Sovjetunionen (.su), der nu udpeges som de farligste domæner.

I den anden af skalaen har Japan (.jp), Irland (.ie) og Kroation (.hr) de mest sikre domæner.  

Danmark er blandt de 12 mest sikre lande – her er det kun 0,2 pct. af webstederne under .dk-domænet, der klassificeres som farlige.

Få overblikket med ComONs nyhedsbrev. Tilmeld dig her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S