Cameroun er det farligste sted på nettet

Mere end hver tredje websted fra Cameroun spreder malware.

Det lille vestafrikanske land Cameroun har fået en uheldig førsteplads på den seneste liste over de farligste internet-domæner fra McAfee. Faktisk er det mere end hver tredje websted under det camerounske domæne, der spreder malware, spyware eller på andre måder udgør en trussel mod sikkerheden i resten af verden.

Og der er en meget enkel forklaring på, hvorfor lige netop Cameroun er virtuel vært for så mange cyberkriminelle. Landets domæne hedder nemlig .cm. Der er som bekendt rigtig mange, der taster forkert på nettet, og derfor kan et .com hurtigt blive til .cm.

En hjemmeside som cnn.cm vil således automatisk tiltrække tusindvis af brugere, der har tastet forkert.

Sidste år var det Hong Kong med .hk, der lå i spidsen af McAfee-listen, men her har man nu ryddet op og forlanger bevis for domænekøbernes identitet.

I stedet er det Cameroun (.cm), Kina (.cn), Samoa (.ws), Filippinerne (.ph) og det tidligere Sovjetunionen (.su), der nu udpeges som de farligste domæner.

I den anden af skalaen har Japan (.jp), Irland (.ie) og Kroation (.hr) de mest sikre domæner.  

Danmark er blandt de 12 mest sikre lande – her er det kun 0,2 pct. af webstederne under .dk-domænet, der klassificeres som farlige.

Få overblikket med ComONs nyhedsbrev. Tilmeld dig her.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job