ComON tester gratis Net-TV

Bare rolig, derude. Bare fordi internettet er interaktivt, betyder det ikke at hjernedøden er aflyst. ComON bringer her en (ufuldstændig) oversigt over tv-tjenester.

For alle os, der bliver trætte i hovedet af YouTubes dårlige kvalitet, er der håb. Internet-tv er ved at vise sig som mere end blot en trend. Der er med andre ord nogle seriøse initiativer i gang.


http://www.getdemocracy.com/" target="blank">Democracy er et af de seneste skud på stammen. Det består af et klientprogram med indbygget rss-feeds til forskellige podcasts og derudover masser af videoklip i vekslende kvalitet.

Derudover lover de HD-kvalitet på nogle indslag.
Det lover ikke godt. Selvom installeringen og den første udflugt i deres tv-tjeneste gik uden besvær, er klienten nu crashet på grund af en parsing-error. Det skal derfor lige nævnes, at klienten endnu ikke er i en første-version; blot en beta.

Democracy giver mulighed for at se video streaming, eller downloade til harddisken. Og den fylder ikke disken op. Gamle klip bliver overskrevet, når dens allokerede plads er brugt op. Heldigvis er der også en gem-funktion, hvis man bare ikke kan leve uden et bestemt klip.

Så er det spørgsmålet hvordan det ser ud med rettighederne til de forskellige klip.

Veoh er en slags krydsning mellem YouTube og Joost. Man har mulighed for at se de tilgængelige videoer på veoh.com, men hvis man vil have en ordentlig kvalitet (og det vil man jo) kan man downloade videoerne også.

Nu er det sådan, at det er den oprindelige bitrate der sætter kvaliteten. Så man kan være heldig at finde gode rips, der ganske vist ser dårligt ud gennem den Flash-baserede afspiller på hjemmesiden, men er fremragende, når de er hentet ned til harddisken.

Veoh er meget populær blandt anime-entusiaster.
Forvent lukning så snart der er nogen andre end otaku-fanboys, der opdager, den findes.


My Easy TV
er mere en tjeneste a la YouTube. Det er streamet tv uden mulighed for at gemme noget.

Et enkelt irritationsmoment er, at den skifter mellem at bruge QuickTime og Media Player. Nogle kanaler åbner i et andet vindue. Og tegneseriekanalen crashede Firefox.
Rent indholdsmæssigt er der ikke noget at klage over. Det er bare irriterende, at der ikke er nogen informationer om det show man ser. For eksempel får man ikke at vide hvilken tegnefilm man ser på; man skal gætte sig frem. Metadata, tak. Det er fint at se en livekoncert, men ærgerligt ikke at vide hvem kunstneren er.

De har mange kanaler indenfor mange genrer, så det er bare om at komme i gang med at se noget fjernsyn.
Og så er der porno. Jeps, en hel sektion dedikeret til "voksenfilm." Der skulle være noget for enhver smag.


Joost
er vidunderbarnet Janus Friis' nyeste projekt, og alle er allerede trætte af at høre om det. Her er der reklamer, man kan ikke gemme udsendelser og det virker alt i alt som en dårligere handel end Democracy eller Veoh.
Til gengæld kan Joost prale af et meget større udbud af forskellige tv-kanaler. Og de har rettighederne i orden, så der skulle ikke komme nogle overraskelser der.


Babelgum
er Joosts umiddelbare konkurrent. Stadig i beta, hvor Joost er begyndt at sende invitationer ud til højre og venstre. Der bliver nok ikke andet forskel mellem de to end interfacet.

EUchannels.net
Active-X-plugin påkrævet. Hmm....specielt når afspilleren hedder KooPlayer og er signeret af Chengdu-et-eller-andet. Det giver flossede nerver at give et ukendt firma lov til at køre et ActiveX-objekt. Vi må vente og se om computeren kræver en "clean install" efter dette eksperiment.

Udover det fungerer tjensten udmærket. Kvaliteten er tålelig og man kan se tv i fuld skærm. Det virker bare som den vildeste pirat-operation: Tre gamblingreklamer, AdWords ved siden af skærmen og de fem største kanaler er i rækkefælge: Norge, Sverige, Italien, Korea og Børn. Nej, jeg kan heller ikke tro det.

Ellers fungerer den nogenlunde ligesom My Easy TV, som alt andet lige er det skridt mere professionelt opbygget.

Send os links!
Dette er selvfølgelig en meget mangelfuld liste, men der er mange tjenester, også adskillige, der ikke adskiller sig væsentligt fra andre.

Hvad synes I? Er internet-tv bare en døgnflue, eller vil det blive en seriøs konkurrent til tossekassen i stuen?

Husk også at dele jeres egne yndlingslinks i forummet.

Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Sikkerhed | København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

20. januar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S