Ringenes Herre skal sælge Xbox

Spilproducenten Electronic Arts har indgået en aftale med New Line Cinema om at udvikle computerspil bygget over filmen Ringene Herre. Det første spil bliver til Microsofts Xbox konsol.

Det er lykkes Microsoft at indgå en række aftaler med spilproducenter, der skal hjælpe med at gøre den kommede Xbox spillekonsol populær. Senest har spilproducenten Electronic Arts meldt ud, at det officielle spil bygget over en af årets mest ventede film, Tolkiens Ringenes Herre, vil komme til Xbox til foråret, skriver den amerikanske spiltjeneste Avault.


Selv om spillene fra Ringenes Herre udvikles sideløbende til en række forskellige platforme, herunder pc og PlayStation 2, vil det første spil være eksklusivt for Xbox konsollen. Der er tale om et 3D adventure spil.


Electronic Arts har lavet en aftale med New Line Cinema, der står bag filmen. Ifølge aftalen får Electronic Arts enerettigheder på at producere spil der bygger på filmatiseringen af J.R.R. Tolkiens berømte bog-trilogi. Electronic Arts bliver dog ikke de eneste, der lancerer Ringenes Herre-spil. Spilproducenten Sierra har nemlig forlængst sikret sig rettihederne til at lave film bygget over bøgerne.


Den første film i trilogien, The Lord Of The Rings, får dansk premiere den 19. december.


(Kilde: Avault)

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S