Google starter egen DNS-tjeneste

Google tager kontrol med endnu mere af nettet.

Googles mantra er, at nettet skal være hurtigere. Det forsøger firmaet selv at leve op til ved for eksempel at tune motoren i deres egen Chrome-browser. Men nu vil søgefirmaet sætte yderligere fart på vores dagligdag på nettet.

Det sker ved at træde ind på en arena, som Google indtil nu har holdt sig fra: DNS.

Google vil tilbyde deres helt egen DNS-service.

DNS er i folkemunde det omstillingsbord, der skaber kontakt mellem de webadresser, som brugerne taster, og de egentlige adresser: ip-numrene. Den opgave udføres generelt af hjemmesideejernes egne internetudbydere, men Google mener, at firmaet kan gøre det bedre.

Ifølge teksten på Googles egen blog så skal Google Public DNS komme alle verdens brugere til gode. Men initiativet skal også hjælpe de mange eksisterende DNS-mellemmænd i gang med at tilbyde en bedre service, så nettet på lang sigt bliver meget hurtigere for alle, skriver Google.

Men Google Public DNS skal ikke kun bidrage til mindre ventetid. Det skal også være en genvej til et mere sikkert og stabilt internet.

På Googles DNS Blog opremser Googles Prem Ramaswami flere grunde til, at Google skulle kunne løse opgaven bedre og mere sikkert. For eksempel med bedre blokeringer af ondsindede angreb. Og så lover Google også, at Public DNS ikke sender brugeren videre til andre hjemmesider, hvis brugerne taster forkerte URL’er. De får en fejlmeddelelse og kan hurtigt søge videre.

Det gør vi bedre
Nyheden om at Google også vil udbrede sin søgetjeneste til laget, som ikke umiddelbart er synligt for brugerne, har fået direktøren for OpenDNS til at skrive et længere indlæg.

OpenDNS tilbyder også en alternativ DNS-tjeneste, hvor brugerne har mulighed for at samarbejde og finjustere de ting, som slipper ind på deres netværk på ip-niveau.

I sit indlæg skriver direktør David Ulevitch, at han ikke føler sig truet af Google, og at der stadig er flere ting, som adskiller de to tjenester. For eksempel tager han afstand fra, at Google forsøger at få det til at se ud som om, at firmaets nye tjeneste udelukkende er sat i verden for at skabe en bedre verden.

“Google påstår, at denne tjeneste er bedre, fordi den ikke indeholder reklamer eller omdirigerer brugerne til andre sider, hvis de taster forkert. Men man skal huske på, at Google stadig er verdens største reklamebureau. Det er naivt at tro, at Google DNS tjeneste skulle være skabt for nettets bedste. De kender selvfølgelig værdien i at kontrollere meget mere af internettet, og jeg forventer, at de vil udnytte den fordel til det yderste," skriver Ulevitch.

Om vi skal være bekymret eller begejstret for Googles nye initiativ, vil tiden vise. Men flere har allerede rejst bekymringen. Om ikke andet så har Google i hvert fald snart en hånd med i spillet i alle internettets led. Søgemaskine, browser, styresystem og nu DNS.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S