Google starter egen DNS-tjeneste

Google tager kontrol med endnu mere af nettet.

Googles mantra er, at nettet skal være hurtigere. Det forsøger firmaet selv at leve op til ved for eksempel at tune motoren i deres egen Chrome-browser. Men nu vil søgefirmaet sætte yderligere fart på vores dagligdag på nettet.

Det sker ved at træde ind på en arena, som Google indtil nu har holdt sig fra: DNS.

Google vil tilbyde deres helt egen DNS-service.

DNS er i folkemunde det omstillingsbord, der skaber kontakt mellem de webadresser, som brugerne taster, og de egentlige adresser: ip-numrene. Den opgave udføres generelt af hjemmesideejernes egne internetudbydere, men Google mener, at firmaet kan gøre det bedre.

Ifølge teksten på Googles egen blog så skal Google Public DNS komme alle verdens brugere til gode. Men initiativet skal også hjælpe de mange eksisterende DNS-mellemmænd i gang med at tilbyde en bedre service, så nettet på lang sigt bliver meget hurtigere for alle, skriver Google.

Men Google Public DNS skal ikke kun bidrage til mindre ventetid. Det skal også være en genvej til et mere sikkert og stabilt internet.

På Googles DNS Blog opremser Googles Prem Ramaswami flere grunde til, at Google skulle kunne løse opgaven bedre og mere sikkert. For eksempel med bedre blokeringer af ondsindede angreb. Og så lover Google også, at Public DNS ikke sender brugeren videre til andre hjemmesider, hvis brugerne taster forkerte URL’er. De får en fejlmeddelelse og kan hurtigt søge videre.

Det gør vi bedre
Nyheden om at Google også vil udbrede sin søgetjeneste til laget, som ikke umiddelbart er synligt for brugerne, har fået direktøren for OpenDNS til at skrive et længere indlæg.

OpenDNS tilbyder også en alternativ DNS-tjeneste, hvor brugerne har mulighed for at samarbejde og finjustere de ting, som slipper ind på deres netværk på ip-niveau.

I sit indlæg skriver direktør David Ulevitch, at han ikke føler sig truet af Google, og at der stadig er flere ting, som adskiller de to tjenester. For eksempel tager han afstand fra, at Google forsøger at få det til at se ud som om, at firmaets nye tjeneste udelukkende er sat i verden for at skabe en bedre verden.

“Google påstår, at denne tjeneste er bedre, fordi den ikke indeholder reklamer eller omdirigerer brugerne til andre sider, hvis de taster forkert. Men man skal huske på, at Google stadig er verdens største reklamebureau. Det er naivt at tro, at Google DNS tjeneste skulle være skabt for nettets bedste. De kender selvfølgelig værdien i at kontrollere meget mere af internettet, og jeg forventer, at de vil udnytte den fordel til det yderste," skriver Ulevitch.

Om vi skal være bekymret eller begejstret for Googles nye initiativ, vil tiden vise. Men flere har allerede rejst bekymringen. Om ikke andet så har Google i hvert fald snart en hånd med i spillet i alle internettets led. Søgemaskine, browser, styresystem og nu DNS.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse