TDC fortsætter besparelser

De massive besparelsesrunder i TDC fortsætter. På et år har selskabet sagt farvel til næsten 1.200 ansatte. Inden udgangen af i år vil yderligere 600 forlade selskabet, og programmet fortsætter i de følgende år.

Siden sommeren 2003 har næsten 1.200 TDC-ansatte mistet deres job. Det har haft en meget positiv indflydelse på TDCs indtjening, siger selskabets administrerende direktør Henning Dyremose, der forklarer at yderligere 600 vil forlade selskabet inden årets udgang.

»Vi har intense planer om at fortsætte med at nedbringe vores omkostninger i år, næste år og året efter. På nuværende tidspunkt har vi 15.300 ansatte i vores indenlandske forretning. Ved udgangen af i år er vi under 14.700,« forklarede Henning Dyremose på en telefonkonference med finansanalytikerne kort efter fremlæggelsen af regnskabet for 2. kvartal 2004.

TDC oplyser, at de 600 allerede har fået besked om deres afskedigelse.

»Vores indtjeningsfremgang er blandt andet et resultat af, at vi nu kan mærke den effekt som afskedigelsesprogrammet har på indtjeningen,« forklarede Henning Dyremose.

Justeret for engangsposter og frasalget af det belgiske datterselskab Belgacom tidligere på året steg TDCs resultat 23,3 procent i andet kvartal.

Besparelsespotentialet skal blandt andet aktiveres ved øget brug af it- og teknologiløsninger, forklarede Henning Dyremose.

»Så kan man selvfølgelig spørge, hvorfor vi ikke bare afskediger flere nu. Men det tager tid at udvikle løsninger, som kan overtage funktionerne og give besparelserne. Derfor er det en proces, som vil løbe over de kommende år,« forklarede Henning Dyremose.

Det er især TDCs danske fastnet og internet-aktiviteter, hvor de ansatte over de seneste år er blevet afskediget. Det seneste år har godt 1000 ansatte mistet deres job, mens 115 er blevet fyret i den danske mobildel.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere