Obama må tage sin Blackberry med i Det Hvide Hus

USAs nye præsident har fået lov til at bruge sin elskede Blackberry i sit daglige arbejde. Det var det ellers tvivl om helt frem til indsættelsen.

Brugen af internettjenester og ikke mindst sin Blackberry var med til at sikre Barack Obama et image under valgkampen som en moderne kandidat, der er med på noderne.

Men meget tydede på, at han måtte lægge det udstrakte brug af elektroniske tjenester og hjælpemidler på hylden, når han trådte ind i Det Hvide Hus.

Men det skal han alligevel ikke.

En talsmand fra Det Hvide Hus udtaler:

»Præsidenten har en BlackBerry via et kompromis. Han kan i et begrænset omfang bruge den til at holde sig orienteret med sine rådgivere og en lille gruppe af private venner«.

Kompromiset består i, at han som sagt kun kan kontakte en lukket gruppe af personer, og at der er lagt yderligere sikkerhedsforanstaltninger på telefonen.

Obama er ellers blevet rådet til at slukke for sin Blackberry. Blandt andet af sikkerhedshensyn.

Tidligere præsidenter har afholdt sig fra at bruge emails, fordi de betragtes som en del af det materiale, der skal gemmes for eftertiden, og som der kan kræves agtindsigt i. Det vurderes, at mail fra Blackberryen også omfattes af denne lov. Meget private beskeder kan dog være indtaget, vurderer Obamas rådgivere.

Hverken George W. Bush eller Bill Clinton brugte email i deres periode som præsidenter.

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job