Obama må tage sin Blackberry med i Det Hvide Hus

USAs nye præsident har fået lov til at bruge sin elskede Blackberry i sit daglige arbejde. Det var det ellers tvivl om helt frem til indsættelsen.

Brugen af internettjenester og ikke mindst sin Blackberry var med til at sikre Barack Obama et image under valgkampen som en moderne kandidat, der er med på noderne.

Men meget tydede på, at han måtte lægge det udstrakte brug af elektroniske tjenester og hjælpemidler på hylden, når han trådte ind i Det Hvide Hus.

Men det skal han alligevel ikke.

En talsmand fra Det Hvide Hus udtaler:

»Præsidenten har en BlackBerry via et kompromis. Han kan i et begrænset omfang bruge den til at holde sig orienteret med sine rådgivere og en lille gruppe af private venner«.

Kompromiset består i, at han som sagt kun kan kontakte en lukket gruppe af personer, og at der er lagt yderligere sikkerhedsforanstaltninger på telefonen.

Obama er ellers blevet rådet til at slukke for sin Blackberry. Blandt andet af sikkerhedshensyn.

Tidligere præsidenter har afholdt sig fra at bruge emails, fordi de betragtes som en del af det materiale, der skal gemmes for eftertiden, og som der kan kræves agtindsigt i. Det vurderes, at mail fra Blackberryen også omfattes af denne lov. Meget private beskeder kan dog være indtaget, vurderer Obamas rådgivere.

Hverken George W. Bush eller Bill Clinton brugte email i deres periode som præsidenter.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT specialister til IAM, CMDB og ITSM til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Midtjylland

Netcompany A/S

Erfaren databasespecialist

Nordjylland

Erhvervsakademi Aarhus

Underviser/konsulent indenfor AI

Midtjylland

Røde Kors

Data & Digitalisation Officer

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Analytics, BI og AI

Integrer data på tværs af systemer og skab en intelligent dataplatform. Lær hvordan du opfylder krav, styrker governance og udnytter AI til valide analyser. Få konkrete løsninger, der gør din data til forretningens stærkeste aktiv. Se programmet...

Andre events | København Ø

People Tech 2025 – hvor HR møder IT

Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S