CPR er gået i tænkeboks efter CSC-svigt

Fremtiden er usikker for kuldsejlet udviklingsprojekt.

Artikel top billede

Planen var at sikre CPR's fremtid. Det skulle ske ved at gøre CPR-systemet mindre afhængigt af én bestemt platform og mainframes. Nu er fremtiden for projektet usikker, efter kontrakten er opsagt, da CSC ikke leverede til tiden.

"Nu er vi gået i tænkeboks om, hvad vi så skal gøre," siger Carsten Grage, kontorchef i CPR-kontoret under Sundheds- og Indenrigsministeriet.

Han afviser at uddybe, hvad CPR overvejer af løsninger, men vil gerne fortælle, at kontrakten med myndighedens faste leverandør CSC giver rum for, at CPR kan vælge en alternativ leverandør til videreudvikling af systemet. Det kan altså komme på tale at skifte leverandør.

Der er ikke nogen deadline for, hvad CPR nu vil gøre. Tingene skal tage sin tid.

"Vi tager lige så lang tid, vi har brug for. Dette projekt var et led i den almindelige modernisering. Vi har et glimrende, velfungerende system i dag," siger Carsten Grage om, hvorfor CPR ikke har travlt.

Carsten Grage afviser at kommentere på, om CPR kan skifte leverandør, hvis den almindelige drift af CPR kunne blive ramt af en storkonflikt pr. 1. juni.

"Hvis og hvis og hvis. Der er stabil drift på CPR i dag, og hvis konflikten eskalerer, har vi tillid til, at CSC lever op til kontrakten," siger Carsten Grage.

ComON ville gerne vide, om CPR reelt har mulighed for at skifte platform - og hvor hurtigt, det kan lade sig gøre. Carsten Grage afviser at kommentere spørgsmålet.

"Systemet har jo været i udbud for et par år siden. Det er muligt at skifte leverandør, men vi har en kontrakt med CSC, og den forventer vi, at både CSC og vi lever op til," siger Carsten Grage.

ComON ville gerne have uddybet, om det rent teknisk vil være muligt hurtigt at skifte leverandør, men Carsten Grage afviser at kommentere.

"Det er spekulation. Det gider jeg ikke være med til," siger Carsten Grage.

Annonceindlæg fra Pax8

Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse