Google fejrer Magritte - dette er ikke ComON

Google fejrer 110 års dagen for den belgiske maler Magritte. Her er historien om Google Doodle, Googles kruseduller, der fortæller om begivenheder i verden.

Den surrealistiske maler Rene Magritte kunne have fejret sin 110 års dag i dag, hvis han endnu var i live. Derfor har Google i dag ændret logoet til et af hans kendteste billeder. Magritte er mest kendt for billedet af piben med teksten "Ceci n'est pas une pipe", "dette er ikke en pibe", hvilket er korrekt, da det kun er et billede af en pibe.


Det er snart 10 år siden Larry Page og Sergei Brin første gang introducere Google Doodle, som det hedder, når Google kommenterer det omkringliggende samfund med sit logo. Den første Doodle var dog en personlig besked fra stifterne om, at de var smuttet på Burning Man Festival i 1999, så der ikke var nogen hjemme, hvis serverne crashede.

Siden 2000 er det Dennis Hwang, der var praktikant hos Google, der står for krusedullerne. Selv om der er snævre rammer for hans kunst, så har han til gengæld et publikum på 180 millioner mennesker om dagen og milliarder om året.

"Da jeg gik i skole brød lærerne sig ikke om mine kruseduller, men mine forældre har altid støttet mig," sagde Hwang med et glimt i øjet til Guardian tidligere på året.

Han tegner sine kruseduller på en tablet pc, så alt er tegnet i hånden.

Hver gang han er klar med en ny krusedulle skal den godkendes af stifterne.

"Det er aldrig kedeligt, når jeg viser mine sketcher til Larry og Sergei og venter på deres tommelfingeren op eller ned-kejser ting," siger han.

Google logo-museumet kan man se alle logo'er og doodler.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS