Tiscali fortsætter million-udsalg

Internet-udbyderen Tiscali har solgt endnu et datterselskab. Det belgiske datterselskab er solgt for 141 millioner kroner.

Tiscali er ved et sætte europæisk rekord i frasalg af datterselskaber. Virksomheden har netop annonceret salget af det belgiske datterselskab.

Køberen er en lokal konkurrent, som betaler 141 millioner kroner for Tiscali Belgium.

Baggrunden for salget er at rejse kapital, således at Tiscali fortsat kan styrke »både de ledelsesmæssige og de finansielle ressourcer på de fem kerne-markeder,« forklarer Tiscali-ledelsen.

De fem vigtigste markeder for Tiscali er Italien, Frankrig, Tyskland, England og Holland. Ved udgangen af første halvår udgjorde de markeder 91 procent af den samlede mængde ADSL-kunder, som Tiscali har.

I september forklarede aktieanalytiker, Marco Pisanti fra den italienske bank, Caboto SIM, at han blot mener, at det er et spørgsmål om tid, før vi ser et dansk exit for Tiscali.

»Frasalget vil ske til trods for de gode resultater, som internetforrretningen i Danmark har haft med at få fat i bredbåndskunderne. I Danmark har selskabet en stor kundebase af meget høj kvalitet, men det er samtidig nødvendigt at indsamle penge til at indfri lånet,« sagde Marco Pisanti til IT-avisen ComON og henviste til den store gæld, som Tiscali-koncernen har.

Tiscali har tidligere i år afhændet sine selskaber i blandt andet Sverige, Norge, Østrig og Sydafrika.

Mere om samme emne

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Defence Tech Denmark hjælper virksomheder med at bringe innovation ind i forsvarssektoren

    Et nyt nationalt initiativ fra Industriens Fond, EIFO og Innovationsfonden – eksekveret af DTU Science Park og Teknologisk Institut– skal bygge bro mellem startups, SMV’er og Forsvaret.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job