Stort overskud til billige C5-konsulenter

Det skæpper godt i kassen at yde billig konsulentbistand til landets C5-kunder. Concept Data, der er blandt landets billigste C5-huse, har netop fremlagt sit hidtil bedste regnskab.

Det er ikke skidt at være blandt Microsofts udvalgte C5-servicepartnere - det oplever blandt andre Concept Data, som har fået rekordregnskab, hvor bruttoresultatet i forhold til sidste år er steget med mere end 60 procent.

Virksomhedens regnskab, der viser en vækst i omsætningen fra 10,85 til 12,39 millioner kroner, opgives at være det bedste i Concept Datas 13-årige historie.

Succesen er så stor, anføres det, at selskabets ordrebog er fyldt op næsten to måneder frem i tiden, så for øjeblikket må sælgerne ligefrem sig nej til kunderne eller sætte dem på venteliste.

»Det er i høj grad medarbejdernes fortjeneste, at resultatet er blevet så godt. Meget af omsætningen er kommet ved øget aktivitet på kunder, vi allerede havde. Desuden har vi fået et antal kunder, der blevet tabt af andre leverandører, men der er grænser for, hvor mange nye kunder vi kan tage ind,« siger direktør Jens Kristian Klintebæk.
 
Concept Data har en kundeportefølje på godt 3000 kunder, og specialet er skræddersyede brancheløsninger baseret på C5-økonomistyringssystemet.

Da IT-avisen ComON tidligere i år tog temperaturen på priserne hos landets C5-huse markerede Concept Data sig som et af landets billigste huse. Timeprisen hos Concept Data er blot 690 kroner, mens konkurrenterne tager op til 1190 kroner. Landsgennemsnittet er 842 kroner.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank