E-læsere breder sig hurtigere end tavlecomputere

E-bøger er på hastig fremmarch i USA.

Artikel top billede

Nye tal fra Pew Internet Project viser at 12 procent af de amerikanske forbrugere nu har en e-læser som f.eks. Amazons Kindle eller Nook fra Barnes & Noble. Tallet er fordoblet på et halvt år. I slutningen af 2010 var det kun 6 procent, som havde en mobil læseenhed til e-bøger.

I samme periode er udbredelsen af tavlecomputere også steget, men ikke med samme hastighed. Det er nu 8 procent af de amerikanske forbrugere, der har en iPad, Galaxy Tab, Xoom eller anden tablet.

Tallet er kun steget med ét procentpoint siden januar og tre procentpoint siden november 2010, så det ser ud til at tablet-væksten er ved at flade lidt ud.

Hvis man sammenligner med andre populære digitale forbrugerprodukter, så er tallene for både e-læsere og tavlecomputere stadig meget beskedne. Det er således 83 pct. af alle voksne indbyggere i USA der har en mobiltelefon, 57 pct. har en computer, 52 pct. en digital videooptager og 44 pct. en mp3-afspiller.

Der er også et markant overlap mellem dem, der har en e-læser, og dem der ejer en tablet. Ifølge Pew Internet Project fortæller 3 pct. af de adspurgte at de har begge dele. Ni procent har en e-læser men ikke en tablet, mens 5 pct. har en tavle-pc men ikke en e-læser.

Et andet interessant resultat i undersøgelsen er, at bærbare nu for første gang er lige så populære som stationære computere. I mange år har man spået at den stationære vil forsvinde til fordel for mobile computere, og tallene ser ud til at bekræfte denne tendens.

Bærbare er allerede mere udbredte end stationære i aldersgruppen under 30 år, og de vil sandsynligvis også snart overhale desktop-modellerne i de andre aldersgrupper.

Men der er selvfølgelig stadig lang vej igen, inden de stationære forsvinder helt.
 

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision