E-læsere breder sig hurtigere end tavlecomputere

E-bøger er på hastig fremmarch i USA.

Artikel top billede

Nye tal fra Pew Internet Project viser at 12 procent af de amerikanske forbrugere nu har en e-læser som f.eks. Amazons Kindle eller Nook fra Barnes & Noble. Tallet er fordoblet på et halvt år. I slutningen af 2010 var det kun 6 procent, som havde en mobil læseenhed til e-bøger.

I samme periode er udbredelsen af tavlecomputere også steget, men ikke med samme hastighed. Det er nu 8 procent af de amerikanske forbrugere, der har en iPad, Galaxy Tab, Xoom eller anden tablet.

Tallet er kun steget med ét procentpoint siden januar og tre procentpoint siden november 2010, så det ser ud til at tablet-væksten er ved at flade lidt ud.

Hvis man sammenligner med andre populære digitale forbrugerprodukter, så er tallene for både e-læsere og tavlecomputere stadig meget beskedne. Det er således 83 pct. af alle voksne indbyggere i USA der har en mobiltelefon, 57 pct. har en computer, 52 pct. en digital videooptager og 44 pct. en mp3-afspiller.

Der er også et markant overlap mellem dem, der har en e-læser, og dem der ejer en tablet. Ifølge Pew Internet Project fortæller 3 pct. af de adspurgte at de har begge dele. Ni procent har en e-læser men ikke en tablet, mens 5 pct. har en tavle-pc men ikke en e-læser.

Et andet interessant resultat i undersøgelsen er, at bærbare nu for første gang er lige så populære som stationære computere. I mange år har man spået at den stationære vil forsvinde til fordel for mobile computere, og tallene ser ud til at bekræfte denne tendens.

Bærbare er allerede mere udbredte end stationære i aldersgruppen under 30 år, og de vil sandsynligvis også snart overhale desktop-modellerne i de andre aldersgrupper.

Men der er selvfølgelig stadig lang vej igen, inden de stationære forsvinder helt.
 

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Svanemøllen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision