Find sårbarhederne på computeren

En ny dansk hjemmeside skal hjælpe med at holde computeren fri for sårbarheder.

Artikel top billede

I forbindelse med den årlige netsikker nu! kampagne har TDC sammen med Microsoft, Finansrådet og DK-Cert åbnet en hjemmeside, www.opdaterdinpc.dk, hvor man finder råd og vejledning til at få computeren tjekket for sårbarheder. Ifølge TDC's tal har hver eneste computer i Danmark i gennemsnit 4,79 sårbarheder. Samtidig har 23 pct. af alle computere i Danmark en såkaldt kritisk sårbarhed.

”Alt for få danskere er opmærksomme på, hvor sårbar deres pc i virkeligheden er. Det vil vi som Danmarks største internetudbyder selvfølgelig gerne gøre noget ved, og det er det, vi gør med det her tiltag,” siger Lars Højbjerg, sikkerhedschef i TDC.

På hjemmesiden er der links til værktøjer og tjenester, som kan teste om computeren er sårbar og hjælpe med at installere de seneste opdateringer. Der er også links til antivirus, antispyware, firewall og spamfilter-programmer. Desuden informeres om farerne på nettet, der er gode råd til at beskytte computeren og et leksikon med de mest brugte ord.

Et andet tiltag i forbindelse med netsikker nu! kampagnen er programmet Heimdal fra danske CSIS, som også skal hjælpe med at lukke sikkerhedshuller på computeren.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job