Google: Overvåg fortsat Microsoft

Forbundsdomstolen i USA bør forlænge sin overvågning af Microsoft fra en monopolafgørelse i 2002, mener Google.

Google vil sikre sig, at Microsoft respekterer den fri konkurrence. Men da en overvågningsperiode af firmaet fra en monopolafgørelse i 2002 udløber til november, vil Google have perioden udvidet.

»I betragtning af Microsofts historie med aggressivt at minimere betydningen af den kompensation, retten har pålagt firmaet, er det passende, at retten bruger sin autoritet til at udvide sin forordning«, skriver Google til U.S. District Court i Washington.

I sidste uge indvilligede Microsoft i at tilføje ændringer til søgefunktionen i Windows Vista, som Google mente bevidst blev brugt til at forhindre brugen af andre søgemaskiner, herunder Googles egen.

Jack Evans, talsmand for Microsoft, siger, at de amerikanske myndigheder tydeligvis er tilfredse med ændringerne, og at Google ikke har tilføjet informationer, som antyder noget andet.

Men David C. Drummond, vicepræsident og øverste juridiske chef i Google, er uenig, selv om han kalder afgørelsen om Vista et skridt i den rigtige retning.

»Forbrugerne vil sandsynligvis have behov for flere forholdsregler for at sikre et meningsfyldt valg. I sidste ende kræver disse overvejelser fortsat juridisk overblik over Microsofts metoder for at sikre, at de tjener forbrugerne interesser bedst,« siger Drummond.

Det er stadig søgefunktionen i Vista, der i nogen grad spøger. Google fastholder, at Microsoft fortsat vil vise sine egne søgeresultater, når brugeren fortager søgninger fra forskellige steder i operativsystemet. Imens mener Microsoft, at intet forhindrer brugeren i at benytte en anden søgemaskine som Googles Desktop Search fra en Vista-pc.

Theodore Bolema, en lovprofessor ved Central Michigan University, der tidligere har behandlet monopolsager for det amerikanske justitsministerium, opfatter dog Googles klage som ironisk i betragtning af, at Google slår sig op på at være en ny iværksætter, som nu kigger efter et indgreb fra myndighederne til at regulere markedet.

»Googles klage ser ud til at fokusere på at beskytte Google,« siger han med henvisning til, at Google er en konkurrent og ikke repræsenterer forbrugerne.

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

20. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

Jim Neble

Vektus A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S