Rapport: Dårlig kundeservice hos Peoplesoft

Trods storvækst i Norden de seneste år, er kunderne stærkt utilfredse med den service, som Peoplesoft giver dem. Mangelfuld og ude af stand til at overholde aftaler, lyder vurderingen.

Regnskabet og visionerne ser flotte ud for den amerikanske software-leverandør, Peoplesoft. Selskabet er femdoblet i Norden på to år, og der bliver stadig flere brugere selskabets software.

Men ude hos kunderne har selskabet problemer med at levere en ordentlig service. Det fremgår af rapporten »ERP i Danmark«, som konsulentvirksomheden Nathan & Co. sendte på gaden i sidste måned.

»Kunderne oplever supporten som mangelfuld og selve supportorganisationen som uigennemsigtig,« lyder konklusionen fra Herbert Nathan, der forklarer, at kunderne samtidig kalder Peoplesofts salgs- og serviceorganisation for ude af stand til at overholde indgåede aftaler.

Derudover kritiseres Peoplesoft for at have for få partnere og konsulenter til at løse kundernes problemer.

Det er meget hårdt skudsmål for selskabet, der ellers får nogle af de bedste karakterer rent funktionelt.

Fordobler serviceafdeling.
Peoplesofts nordiske direktør Anders Ottoson erkender, at kunderne ofte må til England for at få konsulentbistand, fordi den nordiske kundebase endnu er stor nok til at kunne finansiere flere konsulenter. Men problemet vil blive løst det kommende år, forsikrer han.

»Vi arbejder intenst for at få flere partnere, som kan sælge og implementere løsningerne. Det er dog min vurdering, at en del af problemet bliver løst i kraft af den aftale, som vi har lavet med IBM for nylig,« siger han til IT-avisen ComON og henviser til den strategisk alliance, som selskaberne indgik i september, der betyder, at Peoplesoft-applikationerne fremover skal køre på IBM's websphere-platform.

Derudover skal antallet af servicefolk internt i Peoplesoft fordobles i 2005.

»På vores servicekontorer har vi i øjeblikket 25 ansat. Til næste år skal det tal øges til 50,« siger Anders Ottoson.

I ERP-rapporten peger Herbert Nathan desuden på, at det skaber en usikkerhed, at der stadig ikke foreligger en plan for hvornår, den fuldstændige produktmæssige integration mellem J. D. Edwards-psoftwaren og Peoplesoft-produkterne er tilendebragt.

Annonce

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S