Oracleworld i gang i San Francisco

I går åbnede den årlige Oracleworld-konference. 20.000 mennesker forventes at deltage i begivenhed, som finder sted i San Francisco - heriblandt partnere, kunder, presse, analytikere og ansatte.

I går åbnede den årlige Oracleworld-konference. 20.000 mennesker forventes at deltage i begivenhed, som finder sted i San Francisco - heriblandt partnere, kunder, presse, analytikere og ansatte.

Hovedtalen holdes selvfølgelig af topchef Larry Ellison.

Men Oracle har linet en lang række topchefer op. CEO'er fra Intel, HP, Sun og Dell vil alle fortælle om deres syn på branchens muligheder og på Oracle. Derved bliver Oracleworld også et mødested for store dele af industrien.

Men når det gælder spørgsmålet om Oracles forsøg på at overtage Peoplesoft, vil der ikke blive givet nogen svar før onsdag under et pressemøde med Chuck Phillips, executive vice president.

Det helt store samtaleemnne, mener Oracle, bør være ideen om »The Grid« samt lanceringen af Oracles nye database og applikationsserver, 10G.

The Grid er en videreudvikling af RAC, Real Application Clusters. Filosofien er, at man samler en række standard-computere og bruger deres samlede computerkraft til for eksempel at køre store databaser og hjemmesider, der kan håndtere mange tusinde besøgende på en gang.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere