Nyt dansk system til domæne-håndtering

Et nyt produkt fra den danske domæneudbyder Acomma skal gøre det lettere og billigere at registrere danske og udenlandske domænenavne for webhoteller og reklamebureauer.

Den danske domæneudbyder Acomma har introduceret et nyt produkt, Domæneaftalen, som henvender sig til webhoteller, reklamebureauer og andre, der ønsker at videresælge domænenavne. Acomma satser på at vinde kunder blandt de virksomheder, som tidligere har handlet domæner direkte hos DK-Hostmaster.

»Løsningen henvender sig til virksomheder eller webhotel-udbydere, der registrerer mange domæner, og specielt de udbydere, der engang var registreret som godkendt 'registrator' hos DK-Hostmaster, men som grundet depositumkravet på 25.000 kroner pr. tilmeldt registrator måske har fravalgt den del af forretningen,« siger forhandler-ansvarlig Lars-Bo Johansen.

Acomma tilbyder at kunderne kan oprette eller flytte domæner i et webbaseret system til en fast pris på 60 kr. pr. netnavn. Dertil kommer 999 kroner i oprettelse og en årlig afgift på samme beløb.

Prisen gælder både for .dk, .com., .net, .org, .biz og .info-domænenavne.

Selskabet oplyser at de købte domæner kan annulleres frem til midnat hver dag og automatisk virker næste hverdag kl. 13.00.

Domænekøbere kan benytte sin egen navneserver eller leje sig ind på Acommas DNS-servere.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | København

Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job