Nyt dansk system til domæne-håndtering

Et nyt produkt fra den danske domæneudbyder Acomma skal gøre det lettere og billigere at registrere danske og udenlandske domænenavne for webhoteller og reklamebureauer.

Den danske domæneudbyder Acomma har introduceret et nyt produkt, Domæneaftalen, som henvender sig til webhoteller, reklamebureauer og andre, der ønsker at videresælge domænenavne. Acomma satser på at vinde kunder blandt de virksomheder, som tidligere har handlet domæner direkte hos DK-Hostmaster.

»Løsningen henvender sig til virksomheder eller webhotel-udbydere, der registrerer mange domæner, og specielt de udbydere, der engang var registreret som godkendt 'registrator' hos DK-Hostmaster, men som grundet depositumkravet på 25.000 kroner pr. tilmeldt registrator måske har fravalgt den del af forretningen,« siger forhandler-ansvarlig Lars-Bo Johansen.

Acomma tilbyder at kunderne kan oprette eller flytte domæner i et webbaseret system til en fast pris på 60 kr. pr. netnavn. Dertil kommer 999 kroner i oprettelse og en årlig afgift på samme beløb.

Prisen gælder både for .dk, .com., .net, .org, .biz og .info-domænenavne.

Selskabet oplyser at de købte domæner kan annulleres frem til midnat hver dag og automatisk virker næste hverdag kl. 13.00.

Domænekøbere kan benytte sin egen navneserver eller leje sig ind på Acommas DNS-servere.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job