Nyt dansk system til domæne-håndtering

Et nyt produkt fra den danske domæneudbyder Acomma skal gøre det lettere og billigere at registrere danske og udenlandske domænenavne for webhoteller og reklamebureauer.

Den danske domæneudbyder Acomma har introduceret et nyt produkt, Domæneaftalen, som henvender sig til webhoteller, reklamebureauer og andre, der ønsker at videresælge domænenavne. Acomma satser på at vinde kunder blandt de virksomheder, som tidligere har handlet domæner direkte hos DK-Hostmaster.

»Løsningen henvender sig til virksomheder eller webhotel-udbydere, der registrerer mange domæner, og specielt de udbydere, der engang var registreret som godkendt 'registrator' hos DK-Hostmaster, men som grundet depositumkravet på 25.000 kroner pr. tilmeldt registrator måske har fravalgt den del af forretningen,« siger forhandler-ansvarlig Lars-Bo Johansen.

Acomma tilbyder at kunderne kan oprette eller flytte domæner i et webbaseret system til en fast pris på 60 kr. pr. netnavn. Dertil kommer 999 kroner i oprettelse og en årlig afgift på samme beløb.

Prisen gælder både for .dk, .com., .net, .org, .biz og .info-domænenavne.

Selskabet oplyser at de købte domæner kan annulleres frem til midnat hver dag og automatisk virker næste hverdag kl. 13.00.

Domænekøbere kan benytte sin egen navneserver eller leje sig ind på Acommas DNS-servere.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Digital transformation | København

AI i det offentlige - København

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job