Nyt dansk system til domæne-håndtering

Et nyt produkt fra den danske domæneudbyder Acomma skal gøre det lettere og billigere at registrere danske og udenlandske domænenavne for webhoteller og reklamebureauer.

Den danske domæneudbyder Acomma har introduceret et nyt produkt, Domæneaftalen, som henvender sig til webhoteller, reklamebureauer og andre, der ønsker at videresælge domænenavne. Acomma satser på at vinde kunder blandt de virksomheder, som tidligere har handlet domæner direkte hos DK-Hostmaster.

»Løsningen henvender sig til virksomheder eller webhotel-udbydere, der registrerer mange domæner, og specielt de udbydere, der engang var registreret som godkendt 'registrator' hos DK-Hostmaster, men som grundet depositumkravet på 25.000 kroner pr. tilmeldt registrator måske har fravalgt den del af forretningen,« siger forhandler-ansvarlig Lars-Bo Johansen.

Acomma tilbyder at kunderne kan oprette eller flytte domæner i et webbaseret system til en fast pris på 60 kr. pr. netnavn. Dertil kommer 999 kroner i oprettelse og en årlig afgift på samme beløb.

Prisen gælder både for .dk, .com., .net, .org, .biz og .info-domænenavne.

Selskabet oplyser at de købte domæner kan annulleres frem til midnat hver dag og automatisk virker næste hverdag kl. 13.00.

Domænekøbere kan benytte sin egen navneserver eller leje sig ind på Acommas DNS-servere.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S