No Wires Needed lancerer 11Mbps trådløse netværks-løsninger

No Wires Needed har lanceret den første serie af produkter til trådløst 11Mbps LAN. Produkterne følger den internationale IEEE 802.11 standard, der sikrer kompatibilitet med andre udbyderes trådløse netværksprodukter. De nye produkter kommer på markedet i juli og forhandles i Danmark af NetDesign. Produktserien omfatter Swallow 1100 PCMCIA, et trådløst PC-kort til bærbare computere, Falcon 1100 ISA, et ISA-kompatibelt netværkskort, Pelican 1100, en radiobaseret hub til printere, arbejdsstationer og øvrigt Ethernet-forbundet udstyr, og Parrot 1100 Access Point, som trådløst forbinder Swallow, Falcon og Pelican til det kablede netværk. Endelig findes to trådløse bridges, WB-S1100 og WB-C1100, som sørger for den trådløse LAN-til-LAN dataoverførsel udendørs.

No Wires Needed har i samarbejde med et hollandsk Linux-firma udviklet en driver, som gør det muligt at anvende netværksprodukterne under styresystemet Linux.

    Læses lige nu

      Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

      Senior Platform Engineer

      Københavnsområdet

      Netcompany A/S

      Test Consultant

      Nordjylland

      Annonceindlæg fra QNAP

      En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

      En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

      Navnenyt fra it-Danmark

      Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

      Henrik Vittrup Zoega

      Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

      55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

      Philip Jacobi Zahle

      55,7° North (a Beautiful Things company)

      Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

      Thomas Bjørn Nielsen

      Renewtech ApS