No Wires Needed lancerer 11Mbps trådløse netværks-løsninger

No Wires Needed har lanceret den første serie af produkter til trådløst 11Mbps LAN. Produkterne følger den internationale IEEE 802.11 standard, der sikrer kompatibilitet med andre udbyderes trådløse netværksprodukter. De nye produkter kommer på markedet i juli og forhandles i Danmark af NetDesign. Produktserien omfatter Swallow 1100 PCMCIA, et trådløst PC-kort til bærbare computere, Falcon 1100 ISA, et ISA-kompatibelt netværkskort, Pelican 1100, en radiobaseret hub til printere, arbejdsstationer og øvrigt Ethernet-forbundet udstyr, og Parrot 1100 Access Point, som trådløst forbinder Swallow, Falcon og Pelican til det kablede netværk. Endelig findes to trådløse bridges, WB-S1100 og WB-C1100, som sørger for den trådløse LAN-til-LAN dataoverførsel udendørs.

No Wires Needed har i samarbejde med et hollandsk Linux-firma udviklet en driver, som gør det muligt at anvende netværksprodukterne under styresystemet Linux.

    Læses lige nu

      Capgemini Danmark A/S

      IGNITE Graduate Program 2026

      Midtjylland

      Økonomistyrelsen

      IT-arkitekt med fokus på integrationer

      Københavnsområdet

      Netcompany A/S

      Managing Architect

      Midtjylland

      Computerworld Events

      Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

      Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
      Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
      Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
      Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

      It-løsninger | Online

      Kod smartere med GitHub Copilot

      Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

      Sikkerhed | København

      Cyber Threats

      Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

      It-løsninger | København V

      Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

      Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

      Se alle vores events inden for it

      Navnenyt fra it-Danmark

      Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
      Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

      Henrik Vittrup Zoega

      Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

      Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

      Erik Ebert

      Pentos

      55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

      Philip Jacobi Zahle

      55,7° North (a Beautiful Things company)