Mere kritik af SMS-lån

Muligheden for at låne penge ved ganske få tryk på mobilen får kritik i ny svensk undersøgelse. SMS-lånene med skyhøje renter giver de unge problemer.

En svensk undersøgelse giver de såkaldte SMS-lån hårde ord med på vejen.

Muligheden for at låne penge ved ganske tryk på mobilen kan simpelhen give især unge forbrugere problemer, mener undersøgelsen. Derfor vil det danske Forbrugerråd have politikerne til at undersøge problemets omfang i Danmark.

»Vi har en særlig forpligtelse til at beskytte de helt unge mod at ende i en håbløs gældssituation. Det er derfor vigtigt, at vi hurtigst muligt får belyst problemet, og jeg vil på det kraftigste opfordre politikerne til at iværksætte en undersøgelse af SMS-lånene,« siger Camilla Hersom fra Forbrugerrådet.

Hver uge registrerer de svenske myndigheder hundredvis af nye ubetalte SMS-lån. Ved udgangen af 2007 havde de svenske myndigheder registreret over 20.000 ubetalte SMS-lån.

I Sverige fortryder mange af de unge efterfølgende, at de aldrig havde taget det, hvis der havde været en betænkningstid på et døgn eller mere.

»SMS-lånene har været i Danmark et års tid. Men vi har ingen informationer om, hvem der bruger dem og til hvad. Vi ved med andre ord ikke, om der er ved at opstå de samme problemer, som man ser i Sverige", siger Camilla Hersom, formand for Forbrugerrådet.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S