Mere kritik af SMS-lån

Muligheden for at låne penge ved ganske få tryk på mobilen får kritik i ny svensk undersøgelse. SMS-lånene med skyhøje renter giver de unge problemer.

En svensk undersøgelse giver de såkaldte SMS-lån hårde ord med på vejen.

Muligheden for at låne penge ved ganske tryk på mobilen kan simpelhen give især unge forbrugere problemer, mener undersøgelsen. Derfor vil det danske Forbrugerråd have politikerne til at undersøge problemets omfang i Danmark.

»Vi har en særlig forpligtelse til at beskytte de helt unge mod at ende i en håbløs gældssituation. Det er derfor vigtigt, at vi hurtigst muligt får belyst problemet, og jeg vil på det kraftigste opfordre politikerne til at iværksætte en undersøgelse af SMS-lånene,« siger Camilla Hersom fra Forbrugerrådet.

Hver uge registrerer de svenske myndigheder hundredvis af nye ubetalte SMS-lån. Ved udgangen af 2007 havde de svenske myndigheder registreret over 20.000 ubetalte SMS-lån.

I Sverige fortryder mange af de unge efterfølgende, at de aldrig havde taget det, hvis der havde været en betænkningstid på et døgn eller mere.

»SMS-lånene har været i Danmark et års tid. Men vi har ingen informationer om, hvem der bruger dem og til hvad. Vi ved med andre ord ikke, om der er ved at opstå de samme problemer, som man ser i Sverige", siger Camilla Hersom, formand for Forbrugerrådet.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S