Mere kritik af SMS-lån

Muligheden for at låne penge ved ganske få tryk på mobilen får kritik i ny svensk undersøgelse. SMS-lånene med skyhøje renter giver de unge problemer.

En svensk undersøgelse giver de såkaldte SMS-lån hårde ord med på vejen.

Muligheden for at låne penge ved ganske tryk på mobilen kan simpelhen give især unge forbrugere problemer, mener undersøgelsen. Derfor vil det danske Forbrugerråd have politikerne til at undersøge problemets omfang i Danmark.

»Vi har en særlig forpligtelse til at beskytte de helt unge mod at ende i en håbløs gældssituation. Det er derfor vigtigt, at vi hurtigst muligt får belyst problemet, og jeg vil på det kraftigste opfordre politikerne til at iværksætte en undersøgelse af SMS-lånene,« siger Camilla Hersom fra Forbrugerrådet.

Hver uge registrerer de svenske myndigheder hundredvis af nye ubetalte SMS-lån. Ved udgangen af 2007 havde de svenske myndigheder registreret over 20.000 ubetalte SMS-lån.

I Sverige fortryder mange af de unge efterfølgende, at de aldrig havde taget det, hvis der havde været en betænkningstid på et døgn eller mere.

»SMS-lånene har været i Danmark et års tid. Men vi har ingen informationer om, hvem der bruger dem og til hvad. Vi ved med andre ord ikke, om der er ved at opstå de samme problemer, som man ser i Sverige", siger Camilla Hersom, formand for Forbrugerrådet.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Lector

    AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

    Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec