Mere kritik af SMS-lån

Muligheden for at låne penge ved ganske få tryk på mobilen får kritik i ny svensk undersøgelse. SMS-lånene med skyhøje renter giver de unge problemer.

En svensk undersøgelse giver de såkaldte SMS-lån hårde ord med på vejen.

Muligheden for at låne penge ved ganske tryk på mobilen kan simpelhen give især unge forbrugere problemer, mener undersøgelsen. Derfor vil det danske Forbrugerråd have politikerne til at undersøge problemets omfang i Danmark.

»Vi har en særlig forpligtelse til at beskytte de helt unge mod at ende i en håbløs gældssituation. Det er derfor vigtigt, at vi hurtigst muligt får belyst problemet, og jeg vil på det kraftigste opfordre politikerne til at iværksætte en undersøgelse af SMS-lånene,« siger Camilla Hersom fra Forbrugerrådet.

Hver uge registrerer de svenske myndigheder hundredvis af nye ubetalte SMS-lån. Ved udgangen af 2007 havde de svenske myndigheder registreret over 20.000 ubetalte SMS-lån.

I Sverige fortryder mange af de unge efterfølgende, at de aldrig havde taget det, hvis der havde været en betænkningstid på et døgn eller mere.

»SMS-lånene har været i Danmark et års tid. Men vi har ingen informationer om, hvem der bruger dem og til hvad. Vi ved med andre ord ikke, om der er ved at opstå de samme problemer, som man ser i Sverige", siger Camilla Hersom, formand for Forbrugerrådet.

Annonce

Kalundborg Refinery A/S

Applikationsspecialist til Kalundborg Refinery

Region Sjælland

LB Forsikring

Product Owner - Produktudvikling

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S