Tele2 scorer 120 mio. kr. på Song-krig

Efter TDCs køb af 51,6 procent af aktierne i Song, anser analytikerne løbet for kørt for Tele2. Helt tomhændet er Tele2 dog ikke. Selskabet har tjent 120 millioner kroner på krigen om Song.

Selv om Tele2 nu er slået i kampen om Song Networks bør det svenske teleselskab langt fra hænge med næbet. Det har måske været de mest indbringende 36 dage i koncernens historie.

Siden Tele2 den 22. september tog kampen op mod TDC har selskabet købt 9,16 millioner aktier i Song. Mens krigen har stået på er de aktier tordnet i vejret og kan - hvis Tele2 vil benytte sig af TDCs tilbud på 95 svenske kroner -sælges med en gevinst på mindst 147,6 millioner svenske kroner. Det svarer til 120 millioner danske kroner - rundt regnet en dags indtægt på 3,3 millioner kroner.

Den 22. september meddelte Tele at man havde købt 5,3 millioner aktier i Song - bød samtidig 75 svenske kroner for resten af aktierne. Den 29. september købte Tele2 yderligere 4,16 millioner aktier og hævede buddet til 85 svenske kroner pr. aktie.

Ifølge analytikerne i Jyske Bank ventes Tele2 at trække sig ud af kampen om aktierne i Song Networks efter, at TDC har erhvervet mere end halvdelen af aktierne.

»I og med at TDC nu har mere end 50 procent af stemmerne betragter vi "slagsmålet" om Song som "game over",« skriver analytikerne fra Jyske Bank i et notat.

Banken forventer, at buddet fører til, at TDC køber den resterende del af Song.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere