Internet-radioen Pandora går på børsen

Guldfeberen fortsætter. Internet-firmaet Pandora er mindst 13 milliarder kr. værd.

Artikel top billede

I dag får det amerikanske internet-firma Pandora sin børsdebut i USA. Pandora er en slags internet-radio, der tilpasser sig til den individuelle musiksmag. Pandora taber penge og findes indtil videre kun i USA – men alligevel går firmaet på børsen med en anslået værdi på 13 mia. kr.

Pandora-aktien kommer til at koste 16 dollar ved børsintroduktionen. Denne pris blev fastlagt tirsdag og den er noget højere end de 7-9 dollar, som man regnede med i april. I sidste uge blev prisen skruet op på 10-12 dollar – og er nu den altså endt på 16 dollar.

Det betyder at Pandora og firmaets ejere kan skaffe mere end en milliard kroner i frisk kapital fra børsen. Firmaet havde oprindelig kun satset på at hente en halv milliard.

Den høje pris må være lidt af en øretæve for musikindustrien. Forleden blev Warner Music solgt for små syv milliarder kroner. Warner Music har ellers store musikere som Eric Clapton og Phil Collins i sin fold.

Pandora er altså mere værd end de pladeselskaber, som næsten fik slået firmaet ihjel i 2007 under en strid om licensafgifter for musik. Senere kom Pandora stærkt tilbage med sin succesfulde app i iPhone. I dag har Pandora omkring halvdelen af det amerikanske marked for internet-radio.

Men alligevel har Pandora altså stadig et underskud og det er ikke lykkes at få licenser til at tilbyde musik i andre lande end USA.

Den høje pris skyldes det meget store antal brugere. I april havde Pandora 90 millioner brugere, og det har nok rundet 100 mio. i mellemtiden.

Der har været flere succesfulde it-børsnoteringer i USA i den seneste tid. Linkedin gik på børsen i maj og fik sin aktiekurs fordoblet allerede på den første dag. Den er dog senere faldet en smule igen. Til næste år ventes Facebook at gå på børsen.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Senior Projektleder til sundhedssektoren

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Business Continuity Manager - Technical

    Region Sjælland

    KMD A/S

    Project Manager

    Nordjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2026

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

    It-løsninger | København

    Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank