Internet-radioen Pandora går på børsen

Guldfeberen fortsætter. Internet-firmaet Pandora er mindst 13 milliarder kr. værd.

Artikel top billede

I dag får det amerikanske internet-firma Pandora sin børsdebut i USA. Pandora er en slags internet-radio, der tilpasser sig til den individuelle musiksmag. Pandora taber penge og findes indtil videre kun i USA – men alligevel går firmaet på børsen med en anslået værdi på 13 mia. kr.

Pandora-aktien kommer til at koste 16 dollar ved børsintroduktionen. Denne pris blev fastlagt tirsdag og den er noget højere end de 7-9 dollar, som man regnede med i april. I sidste uge blev prisen skruet op på 10-12 dollar – og er nu den altså endt på 16 dollar.

Det betyder at Pandora og firmaets ejere kan skaffe mere end en milliard kroner i frisk kapital fra børsen. Firmaet havde oprindelig kun satset på at hente en halv milliard.

Den høje pris må være lidt af en øretæve for musikindustrien. Forleden blev Warner Music solgt for små syv milliarder kroner. Warner Music har ellers store musikere som Eric Clapton og Phil Collins i sin fold.

Pandora er altså mere værd end de pladeselskaber, som næsten fik slået firmaet ihjel i 2007 under en strid om licensafgifter for musik. Senere kom Pandora stærkt tilbage med sin succesfulde app i iPhone. I dag har Pandora omkring halvdelen af det amerikanske marked for internet-radio.

Men alligevel har Pandora altså stadig et underskud og det er ikke lykkes at få licenser til at tilbyde musik i andre lande end USA.

Den høje pris skyldes det meget store antal brugere. I april havde Pandora 90 millioner brugere, og det har nok rundet 100 mio. i mellemtiden.

Der har været flere succesfulde it-børsnoteringer i USA i den seneste tid. Linkedin gik på børsen i maj og fik sin aktiekurs fordoblet allerede på den første dag. Den er dog senere faldet en smule igen. Til næste år ventes Facebook at gå på børsen.

AL Sydbank

AI Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

Morten Thune

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S