Internet-radioen Pandora går på børsen

Guldfeberen fortsætter. Internet-firmaet Pandora er mindst 13 milliarder kr. værd.

Artikel top billede

I dag får det amerikanske internet-firma Pandora sin børsdebut i USA. Pandora er en slags internet-radio, der tilpasser sig til den individuelle musiksmag. Pandora taber penge og findes indtil videre kun i USA – men alligevel går firmaet på børsen med en anslået værdi på 13 mia. kr.

Pandora-aktien kommer til at koste 16 dollar ved børsintroduktionen. Denne pris blev fastlagt tirsdag og den er noget højere end de 7-9 dollar, som man regnede med i april. I sidste uge blev prisen skruet op på 10-12 dollar – og er nu den altså endt på 16 dollar.

Det betyder at Pandora og firmaets ejere kan skaffe mere end en milliard kroner i frisk kapital fra børsen. Firmaet havde oprindelig kun satset på at hente en halv milliard.

Den høje pris må være lidt af en øretæve for musikindustrien. Forleden blev Warner Music solgt for små syv milliarder kroner. Warner Music har ellers store musikere som Eric Clapton og Phil Collins i sin fold.

Pandora er altså mere værd end de pladeselskaber, som næsten fik slået firmaet ihjel i 2007 under en strid om licensafgifter for musik. Senere kom Pandora stærkt tilbage med sin succesfulde app i iPhone. I dag har Pandora omkring halvdelen af det amerikanske marked for internet-radio.

Men alligevel har Pandora altså stadig et underskud og det er ikke lykkes at få licenser til at tilbyde musik i andre lande end USA.

Den høje pris skyldes det meget store antal brugere. I april havde Pandora 90 millioner brugere, og det har nok rundet 100 mio. i mellemtiden.

Der har været flere succesfulde it-børsnoteringer i USA i den seneste tid. Linkedin gik på børsen i maj og fik sin aktiekurs fordoblet allerede på den første dag. Den er dog senere faldet en smule igen. Til næste år ventes Facebook at gå på børsen.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Lector

    AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

    Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S