Internet-radioen Pandora går på børsen

Guldfeberen fortsætter. Internet-firmaet Pandora er mindst 13 milliarder kr. værd.

Artikel top billede

I dag får det amerikanske internet-firma Pandora sin børsdebut i USA. Pandora er en slags internet-radio, der tilpasser sig til den individuelle musiksmag. Pandora taber penge og findes indtil videre kun i USA – men alligevel går firmaet på børsen med en anslået værdi på 13 mia. kr.

Pandora-aktien kommer til at koste 16 dollar ved børsintroduktionen. Denne pris blev fastlagt tirsdag og den er noget højere end de 7-9 dollar, som man regnede med i april. I sidste uge blev prisen skruet op på 10-12 dollar – og er nu den altså endt på 16 dollar.

Det betyder at Pandora og firmaets ejere kan skaffe mere end en milliard kroner i frisk kapital fra børsen. Firmaet havde oprindelig kun satset på at hente en halv milliard.

Den høje pris må være lidt af en øretæve for musikindustrien. Forleden blev Warner Music solgt for små syv milliarder kroner. Warner Music har ellers store musikere som Eric Clapton og Phil Collins i sin fold.

Pandora er altså mere værd end de pladeselskaber, som næsten fik slået firmaet ihjel i 2007 under en strid om licensafgifter for musik. Senere kom Pandora stærkt tilbage med sin succesfulde app i iPhone. I dag har Pandora omkring halvdelen af det amerikanske marked for internet-radio.

Men alligevel har Pandora altså stadig et underskud og det er ikke lykkes at få licenser til at tilbyde musik i andre lande end USA.

Den høje pris skyldes det meget store antal brugere. I april havde Pandora 90 millioner brugere, og det har nok rundet 100 mio. i mellemtiden.

Der har været flere succesfulde it-børsnoteringer i USA i den seneste tid. Linkedin gik på børsen i maj og fik sin aktiekurs fordoblet allerede på den første dag. Den er dog senere faldet en smule igen. Til næste år ventes Facebook at gå på børsen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S