DNS-spærring af ulovlige medicin-sider vedtaget

Et næsten enigt folketing har vedtaget lovforslag, der beordrer teleudbydere at spærre adgangen til ulovlig medicinhandel.

Så blev det officielt.

Folketinget har vedtaget lovforslag 118 - en revidering af lægemiddelloven - der blandt andet indeholder et krav om, at tele- og internetudbyderne skal spærre adgangen til hjemmesider, der sælger ulovligt medicin.

Fortalerne for forslaget mener, at det er med til at gøre markedet mere sikkert for danske forbrugere, mens kritikere af forslaget har påpeget, at blokeringen rokker ved almindelige retsprincipper, hvor afgørelser skal prøves ved en domstol først.

Den pågældende spærring skal foregå på præcis samme facon, som tilfældet var med danskernes adgang til AllOfMP3.com, og som stadig sker i forhold til The Pirate Bay. Altså en DNS-spærring.

Lovforslaget blev præsenteret sidste år med en del virak til følge. Senest har ComON beskrevet, hvordan forslaget delte vandene i Folketinget. Flere oppositionspartier støttede Enhedslisten forslag om at fjerne DNS-spærringen fra forslaget, men da der skulle trykkes på knapperne i salen, var Enhedslisten ene om sin modstand. Resten af tingets medlemmer stemte for forslaget.

Hvorfor valgte i alligevel ikke at støtte Enhedslisten?

"Vi støttede Enhedslistens ændringsforslag ved 2. behandlingen. Ændringsforslaget gik ikke i gennem, og det var rigtig ærgerligt. I såfdan en situation går vi så ind og forholder os til resten af indholdet. Hvis forslaget kun havde omhandlet spærringen, så havde vi stemt imod det, men der var flere ting i forslaget, som er med til at styrke sikkerheden omkring lægemidler," siger Sophie Hæstorp Andersen (S).

"Men vi mener stadig, at det er et meget problematisk forslag. Vi kan ikke forstå, at domstolene ikke kan komme mere ind over."

Sundhedsminister Bertel Haarder har i et svar til sundhedsudvalget tidligere forklaret, at han ikke mener, at DNS-spærringen bryder med nogle retsprincipper, fordi der i første omgang bliver tale om et påbud til teleselskaberne. Først i anden omgang - hvis teleselskaberne ikke overholder det og nægter at blokere for adgangen til hjemmesider, som Lægemiddelstyrelsen kræver -  ryger sagen for en dommer.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job