DNS-spærring af ulovlige medicin-sider vedtaget

Et næsten enigt folketing har vedtaget lovforslag, der beordrer teleudbydere at spærre adgangen til ulovlig medicinhandel.

Så blev det officielt.

Folketinget har vedtaget lovforslag 118 - en revidering af lægemiddelloven - der blandt andet indeholder et krav om, at tele- og internetudbyderne skal spærre adgangen til hjemmesider, der sælger ulovligt medicin.

Fortalerne for forslaget mener, at det er med til at gøre markedet mere sikkert for danske forbrugere, mens kritikere af forslaget har påpeget, at blokeringen rokker ved almindelige retsprincipper, hvor afgørelser skal prøves ved en domstol først.

Den pågældende spærring skal foregå på præcis samme facon, som tilfældet var med danskernes adgang til AllOfMP3.com, og som stadig sker i forhold til The Pirate Bay. Altså en DNS-spærring.

Lovforslaget blev præsenteret sidste år med en del virak til følge. Senest har ComON beskrevet, hvordan forslaget delte vandene i Folketinget. Flere oppositionspartier støttede Enhedslisten forslag om at fjerne DNS-spærringen fra forslaget, men da der skulle trykkes på knapperne i salen, var Enhedslisten ene om sin modstand. Resten af tingets medlemmer stemte for forslaget.

Hvorfor valgte i alligevel ikke at støtte Enhedslisten?

"Vi støttede Enhedslistens ændringsforslag ved 2. behandlingen. Ændringsforslaget gik ikke i gennem, og det var rigtig ærgerligt. I såfdan en situation går vi så ind og forholder os til resten af indholdet. Hvis forslaget kun havde omhandlet spærringen, så havde vi stemt imod det, men der var flere ting i forslaget, som er med til at styrke sikkerheden omkring lægemidler," siger Sophie Hæstorp Andersen (S).

"Men vi mener stadig, at det er et meget problematisk forslag. Vi kan ikke forstå, at domstolene ikke kan komme mere ind over."

Sundhedsminister Bertel Haarder har i et svar til sundhedsudvalget tidligere forklaret, at han ikke mener, at DNS-spærringen bryder med nogle retsprincipper, fordi der i første omgang bliver tale om et påbud til teleselskaberne. Først i anden omgang - hvis teleselskaberne ikke overholder det og nægter at blokere for adgangen til hjemmesider, som Lægemiddelstyrelsen kræver -  ryger sagen for en dommer.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS