Danware øger forventninger med 25 procent

Det børsnoterede it-hus Danware har solgt mere end ventet i årets 4. kvartal og opjusterer indtjeningsforventningerne med over 25 procent.

Den børsnoterede producent af software, Danware, har oplevet en god efterspørgsel på sin fjernbetjeningssoftware NetOp Remote Control og NetOp School i 4. kvartal af 2003. Som følge heraf opjusterer selskabet sine forventninger til indtjeningen før skat og renter (EBIT) med mere end 25 procent. Selskabet forventer nu en indtjening på over 22 millioner kroner, skriver Danwares administrerende direktør Peter Grøndahl i en meddelelse til fondsbørsen.

Selskabet forventer en samlet omsætning i den øvre ende af intervallet 90-95 millioner kroner, hvilket er en tilbagegang på 6-11 procent i forhold til året før.

Umiddelbart efter offentliggørelsen steg selskabets aktiekurs 10 procent i handlen på Københavns Fondsbørs.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere