Nu kommer Microsofts gratis antivirus på dansk

Nu kan du få gratis antivirus fra Microsoft på dansk.

I dag bliver Microsofts gratis antivirusprogram Microsoft Security Essentials lanceret i en dansk version. Programmet blev introduceret i en engelsksproget version sidste efterår og selvom det også har været muligt at downloade softwaren af omveje fra Danmark, så er det altså først nu at Security Essentials officielt kommer til Danmark.

Det lille program beskytter mod virus, spyware og andre former for malware. Det kan downloades direkte fra Microsofts hjemmeside og opdaterer sig selv automatisk gennem Microsoft Update.

Ligesom andre antivirus-programmer bruges en signatur-database til at tjekke for mistænkelige filer, der er nye teknologier til beskyttelse mod rootkits, og der anvendes en såkaldt reputation service til at identificere legitim software.

Microsoft fremhæver selv, at Security Essentials er et basalt antimalwareprogram, der ikke indeholder alle de samme indstillingsmuligheder og afrapporteringsfunktioner som de tungere programpakker. Til gengæld skulle det være hurtigt at downloade og enkelt at sætte op og det fylder kun ganske lidt på harddisken.

Den såkaldte smart cache-lagring skal sørge for at signaturer, der ikke er i brug, ikke optager plads i den tilgængelige hukommelse. Scanninger og opdateringer er planlagt til at køre, når computeren i øvrigt er inaktiv. Det skal gøre programmet mere velegnet til ældre computere og mindre enheder som f.eks. netbooks med begrænsede ressourcer.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse