Nu kommer Microsofts gratis antivirus på dansk

Nu kan du få gratis antivirus fra Microsoft på dansk.

I dag bliver Microsofts gratis antivirusprogram Microsoft Security Essentials lanceret i en dansk version. Programmet blev introduceret i en engelsksproget version sidste efterår og selvom det også har været muligt at downloade softwaren af omveje fra Danmark, så er det altså først nu at Security Essentials officielt kommer til Danmark.

Det lille program beskytter mod virus, spyware og andre former for malware. Det kan downloades direkte fra Microsofts hjemmeside og opdaterer sig selv automatisk gennem Microsoft Update.

Ligesom andre antivirus-programmer bruges en signatur-database til at tjekke for mistænkelige filer, der er nye teknologier til beskyttelse mod rootkits, og der anvendes en såkaldt reputation service til at identificere legitim software.

Microsoft fremhæver selv, at Security Essentials er et basalt antimalwareprogram, der ikke indeholder alle de samme indstillingsmuligheder og afrapporteringsfunktioner som de tungere programpakker. Til gengæld skulle det være hurtigt at downloade og enkelt at sætte op og det fylder kun ganske lidt på harddisken.

Den såkaldte smart cache-lagring skal sørge for at signaturer, der ikke er i brug, ikke optager plads i den tilgængelige hukommelse. Scanninger og opdateringer er planlagt til at køre, når computeren i øvrigt er inaktiv. Det skal gøre programmet mere velegnet til ældre computere og mindre enheder som f.eks. netbooks med begrænsede ressourcer.

Annonce

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network