Dansk pc-producent overlever - 15 fyret

Stifteren af den århusianske pc-producent Blue Line har købt en del af sit gamle selskab ud af konkursboet. Dermed drives 80 procent af det oprindelige Blue Line videre, men 15 ansatte bliver fyret, og kun syv er tilbage.

Direktør Niels Pedersen har sammen med to af sine ansatte og den århusianske it-konsulent Hans Houlind købt en stor del af aktiviteterne i det konkursramte pc-hus, Blue Line. Nu skal de føres videre i et nyt selskab med navnet Blue Line A/S stiftet 30. juni 2004.

Det er resultatet efter, at en tvist med en stor kunde tidligere på måneden pressede selskabet til at indgive konkursbegæring.

Det er dog kun en tredjedel af de 22 ansatte, der kommer med over i det nye selskab. De resterende 15 er blevet fyret.

»Jeg sidder med blandede følelser. Først og fremmest er jeg lettet over, at vi er kommet videre, men jeg er ked af at se at den forretning, jeg har bygget op siden 1986 er gået konkurs, og at jeg har måtte fyre så mange ansatte,« siger Blue Line-stifter Niels Pedersen til IT-avisen ComON.

Han ejer halvdelen af det nye selskab, mens en fjerdedel er ejet af de to Blue Line-ansatte gennem mange år, Jørgen Rübner og Carsten Hounsgaard. Dertil kommer den eksterne investor Hans Houlind, der har købt de resterende 25 procent af det nye selskab.

Den 1. juli 2004 tager det nye Blue Line hul på sit første regnskabsår, hvor man forventer at nå en omsætning på 17 millioner kroner, samt et bruttoresultat på en million kroner.

»Vi har fået utroligt positive tilkendegivelser fra alle de kunder, som vi har snakket med. Der har ikke været ét negativt ord. Det giver mig tro på, at det blot var en enlig negativ begivenhed, som trak os ned, og at vi nu er klar igen,« siger Niels Pedersen.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland