Krig om Enigma-knækkerens dokumenter

Han knækkede nazisternes Enigma-maskine. Alan Turings dokumenter hører derfor hjemme i kode-palæet Bletchley Park, mener entusiaster.

Artikel top billede

En fan af Bletchley Park forsøger nu at købe personlige papirer, der tilhørte kodegeniet Alan Turing, så de kan blive gemt i det gamle palæ, hvor briterne under anden verdenskrig arbejdede på at knække tyskernes koder.

Det skriver det britiske it-medie V3.co.uk.

Gareth Halfacree har etableret en fond, som allerede i løbet af få timer har fået en pengekasse på 130.000 kroner. Papirerne forventes dog at være mellem 2,6 millioner kroner og 4,4 millioner kroner værd. Entusiasten skal altså nå at indsamle et astronomisk beløb, inden auktionen finder sted hos Christies i London om fire dage.

Alan Turing blev født i 1912, og verden kan blandt andet takke geniet for at have været med til at udvikle den moderne computer via hans arbejde med algoritmer og Turing-maskinen. Under anden verdenskrig arbejdede han ved kode- og cifreringsskolen ved Bletchley Park, hvor briterne blandt andet havde held til at knække koder i Enigma- og Lorenz-maskinerne.

Alan Turing måtte efter krigen acceptere at tage kvindelige kønshormoner, fordi han var homoseksuel, hvilket dengang var forbudt i Storbritannien. Han døde som 41-årig i 1954 af cyanid-forgiftning, angiveligt selvmord. Premierminister Gordon Brown undskyldte for et år siden landets behandling af Alan Turing efter krigen.

Samlingen af de personlige papirer indeholder særtryk af 15 af hans publicerede afhandlinger, samlet af vennen Max Newman. Det er blandt andet geniets første udgivede afhandling og hans første tanker om databehandling og kunstig intelligens.

Ved auktionen tirsdag vil også en legendarisk Apple-computer fra 1975 komme under hammeren samt en Enigma-kodemaskine.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S