Krig om Enigma-knækkerens dokumenter

Han knækkede nazisternes Enigma-maskine. Alan Turings dokumenter hører derfor hjemme i kode-palæet Bletchley Park, mener entusiaster.

Artikel top billede

En fan af Bletchley Park forsøger nu at købe personlige papirer, der tilhørte kodegeniet Alan Turing, så de kan blive gemt i det gamle palæ, hvor briterne under anden verdenskrig arbejdede på at knække tyskernes koder.

Det skriver det britiske it-medie V3.co.uk.

Gareth Halfacree har etableret en fond, som allerede i løbet af få timer har fået en pengekasse på 130.000 kroner. Papirerne forventes dog at være mellem 2,6 millioner kroner og 4,4 millioner kroner værd. Entusiasten skal altså nå at indsamle et astronomisk beløb, inden auktionen finder sted hos Christies i London om fire dage.

Alan Turing blev født i 1912, og verden kan blandt andet takke geniet for at have været med til at udvikle den moderne computer via hans arbejde med algoritmer og Turing-maskinen. Under anden verdenskrig arbejdede han ved kode- og cifreringsskolen ved Bletchley Park, hvor briterne blandt andet havde held til at knække koder i Enigma- og Lorenz-maskinerne.

Alan Turing måtte efter krigen acceptere at tage kvindelige kønshormoner, fordi han var homoseksuel, hvilket dengang var forbudt i Storbritannien. Han døde som 41-årig i 1954 af cyanid-forgiftning, angiveligt selvmord. Premierminister Gordon Brown undskyldte for et år siden landets behandling af Alan Turing efter krigen.

Samlingen af de personlige papirer indeholder særtryk af 15 af hans publicerede afhandlinger, samlet af vennen Max Newman. Det er blandt andet geniets første udgivede afhandling og hans første tanker om databehandling og kunstig intelligens.

Ved auktionen tirsdag vil også en legendarisk Apple-computer fra 1975 komme under hammeren samt en Enigma-kodemaskine.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse