Krig om Enigma-knækkerens dokumenter

Han knækkede nazisternes Enigma-maskine. Alan Turings dokumenter hører derfor hjemme i kode-palæet Bletchley Park, mener entusiaster.

Artikel top billede

En fan af Bletchley Park forsøger nu at købe personlige papirer, der tilhørte kodegeniet Alan Turing, så de kan blive gemt i det gamle palæ, hvor briterne under anden verdenskrig arbejdede på at knække tyskernes koder.

Det skriver det britiske it-medie V3.co.uk.

Gareth Halfacree har etableret en fond, som allerede i løbet af få timer har fået en pengekasse på 130.000 kroner. Papirerne forventes dog at være mellem 2,6 millioner kroner og 4,4 millioner kroner værd. Entusiasten skal altså nå at indsamle et astronomisk beløb, inden auktionen finder sted hos Christies i London om fire dage.

Alan Turing blev født i 1912, og verden kan blandt andet takke geniet for at have været med til at udvikle den moderne computer via hans arbejde med algoritmer og Turing-maskinen. Under anden verdenskrig arbejdede han ved kode- og cifreringsskolen ved Bletchley Park, hvor briterne blandt andet havde held til at knække koder i Enigma- og Lorenz-maskinerne.

Alan Turing måtte efter krigen acceptere at tage kvindelige kønshormoner, fordi han var homoseksuel, hvilket dengang var forbudt i Storbritannien. Han døde som 41-årig i 1954 af cyanid-forgiftning, angiveligt selvmord. Premierminister Gordon Brown undskyldte for et år siden landets behandling af Alan Turing efter krigen.

Samlingen af de personlige papirer indeholder særtryk af 15 af hans publicerede afhandlinger, samlet af vennen Max Newman. Det er blandt andet geniets første udgivede afhandling og hans første tanker om databehandling og kunstig intelligens.

Ved auktionen tirsdag vil også en legendarisk Apple-computer fra 1975 komme under hammeren samt en Enigma-kodemaskine.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Business Controlling

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Jet Time A/S

    Dataanalytiker (Data Analyst)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S