Harry Potter sætter online salgsrekord

Den femte i rækken af Harry Potter bøger, Harry Potter og Føniksordenen, har sat ny salgsrekord på Amazon.com. På en enkelt dag har J.K. Rowlings voldsomt efterspurgte femte bog solgt i mere end 1 million eksemplarer.

J.K. Rowlings nyeste skud på stammen over den unge troldmandslærling Harry Potter, som udkom i lørdags, har på samme dag solgt over én million eksemplarer på e-handelssiden Amazon.com. Dermed slår den den hidtidige rekord på 410.000 bøger solgt på en enkelt dag. Denne var såmænd den fjerde i rækken i Harry Potter serien.

Omkring 760.000 eksemplarer blev solgt gennem Amazon USA websiden og bestillinger fra udenlandske afdelinger af Amazon bragte antallet op på mere end 1,3 millioner bestillinger.

Mange er overraskede over de enorme salgstal for Harry Potter og Føniksordenen, man frygter at de 8,5 millioner førsteeksemplarer, der er til rådighed i hele USA, ikke er nok til at følge med efterspørgslen.

Netcompany A/S

IT Manager

Nordjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Formpipe Software A/S

Senior Product Manager

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Quantum computing bliver næste konkurrenceparameter

Danske virksomheder bør forberede data og systemer på at spille sammen med fremtidens kvanteteknologi.

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job