HTC overvejer eget styresystem

HTC er mulig køber af Palm - vil måske gøre sig fri af Google

Den taiwanske smartphone-producent HTC skulle ifølge nyhedssitet Bloomberg overveje at lave deres styresystem, så de ikke længere er afhængige af giganterne Microsoft og Google.

HTC var i mange år kendt som specialist inden for udviklingen af smartphones med Microsofts mobile styresystem Windows Mobile. Det er de stadig i høj grad, men de er nu også den førende producent af mobiler med Googles styresystem Android. Og måske kommer der snart endnu et styresystem til i stalden hos HTC.

Iølge nyhedssitet Bloomberg overvejer HTC nemlig nu at udvikle deres eget styresystem:

"Vi vurderer løbende, men det kræver, at der er nogle betingelser, der er opfyldt," udtaler Cheng Hui-ming, der er chief financial officer hos HTC, til Bloomberg, når det kommer til spørgsmålet om, hvorvidt de vil lave deres eget styresystem.

HTC er i øjeblikket i høj grad afhængig af Microsoft og Google, da det er disse to giganter, der leverer styresystemerne til næsten alle HTC's modeller. HTC kunne derfor drage nytte af at have deres eget styresystem, og de er derfor også blandt de mulige købere af amerikanske Palm, der efter sigende skulle være til salg. Palm har nemlig på trods af et forholdsvis ringe salg et af de mest moderne mobile styresystemer på markedet. Cheng ville dog ikke udtale sig angående et eventuelt opkøb af Palm.

 

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect