Kopibeskyttelse er under angreb

Ubisoft har store problemer med sin nye og meget udskældte kopibeskyttelse.

”Vores servere er under angreb”. Sådan lyder forklaringen fra Ubisoft, som har store problemer med sit nye DRM (Digital Rights Management) system. For at spille de nyeste titler som Assassin's Creed 2 og Silent Hunter 5 kræves en konstant online-forbindelse til Ubisofts servere.

Men selvsamme servere har været offline en del af weekenden og dermed har nogle spillere, som har købt og betalt for de nye spil, oplevet at de ikke kan få lov til at starte spillet.

Ubisoft skriver på Twitter, at serverne er under angreb, og lover at man arbejder på at løse problemet. Der kan altså være tale om, at serverne har været udsat for et Denial-of-Service angreb, som tilsyneladende fortsætter – nogle spillere har stadig problemer med at logge sig på.

I forvejen har der været stærk kritik af det nye DRM-system, som altså betyder at man ikke kan spille uden konstant netforbindelse. Det rammer bl.a. dem, som installerer spil på notebooks for at spille undervejs.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Support Consultant for KMD Nexus

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-tekniker - Specialist i bred IT-support og service i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S