100.000 nye phishingsites på en uge

Det lader til, at vores "venner" i kapitalredistributionsbranchen har haft travlt. I hvert fald har et IBM-hold i Tyskland registreret 100.000 nye phishingsites.

IBMs såkaldte X-force-team i Kassel fandt i perioden 11. til 18. juni 114,013 nye phishingsites. Men næsten alle bar præg af at være lavet med automatiserede phishingværktøjer. Kun 0,2 procent lignede sites, der på en eller anden måde var lavet manuelt.

X-force sporede registreringen af domænerne og fandt, at alle siderne var fordelt over kun 111 domæneregistreringer. Det langt mest populære domæne var .hk, Hong Kong, som udgjorde en tredjedel. Det blev fulgt af .tw, Tawian, og .cn, Kina, som udgjorde henholdsvis 14 og otte procent af de registrerede domæner.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere