Orange tjener mere pr. kunde trods priskrig

Det franske teleselskab fik 67.000 nye danske kunder i det forgange år og øgede indtægterne pr. kunde med 10 procent. Priskrigen i Danmark betyder dog at omsætningen pr. kunde er blandt det laveste hos Orange.

En stigning i kundetallet fra 509.000 til 576.000 var hvad det franske teleselskab France Telecoms danske datterselskab præsterede i 2003. Det fremgik af France Telecoms årsregnskabsmeddelelse, der tikkede ind hos børsen i Paris onsdag. På verdensplan har Orange nu omtrent 50 millioner kunder.

I 2003 steg omsætningen i Danmark fra 1,8 milliarder kroner til 1,9 milliarder kroner - en stigning på syv procent. Samtidig steg brugernes gennemsnitlige forbrug 10 procent - fra 2.533 kroner om året til 2.771 kroner. Det er sket selv om der de seneste år har hersket en heftig priskrig på det danske telemarked.

Stigningen til trods er de danske kunder dog stadig nogle af de Orange-kunder, som skæpper mindst i kassen hos de franske teleselskab. Kun kunderne i Egypten, Rumænien og Slovakiet taler for et lavere beløb pr. kunde.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere