IBM udvikler hjerne-lignende computerchip

Den nye IBM-chip skal selv være i stand til at lære og løse komplekse opgaver.

Artikel top billede

IBM udvikler en ny hjerne-lignende computerchip sammen med DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) og flere amerikanske universiteter. Indtil videre har IBM-forskerne bygget to prototyper, som er parallelle mikroprocessorer med et meget lavt strømforbrug.

Ifølge New York Times har DARPA netop besluttet at investere yderligere lidt over 100 millioner kroner i projektet, og dermed er den samlede finansiering nu oppe på mere end 200 mio. kr.

Chippens kerne består af 256 knudepunkter, der minder om neuroner i hjernen. En af prototype-kernerne er forbundet med 262.144 synapse-lignende hukommelses-moduler, mens den anden er forbundet med 65.536 moduler.

Forskerne kalder deres design en ”neurosynaptisk kerne”. De kommende hjerne-processorer er selv i stand til at lære og kan løse komplekse opgaver som dagens computere har svært ved, f.eks. mønstergenkendelse.

”Vi er der ikke endnu, men det varer ikke længe før disse chips selv er i stand til at ændre deres forbindelser dynamisk,” siger projektlederen Dharmendra Modha fra IBM.

De ”kognitive chips” skal bruges til behandle og analysere de enorme datamængder fra fremtidens billige digitale sensorer.

Men forskerne regner ikke med, at computeren kan erstatte menneskets hjerne lige med det samme.

”Vi forsøger ikke at bygge en hjerne. Vi prøver på at hente inspiration fra hjernen,” siger forskeren.

Samtidig understreger forskerne at de nye processorer heller ikke kan erstatte almindelige pc-processorer lige med det samme.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

It-løsninger | København

Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,