IBM udvikler hjerne-lignende computerchip

Den nye IBM-chip skal selv være i stand til at lære og løse komplekse opgaver.

Artikel top billede

IBM udvikler en ny hjerne-lignende computerchip sammen med DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) og flere amerikanske universiteter. Indtil videre har IBM-forskerne bygget to prototyper, som er parallelle mikroprocessorer med et meget lavt strømforbrug.

Ifølge New York Times har DARPA netop besluttet at investere yderligere lidt over 100 millioner kroner i projektet, og dermed er den samlede finansiering nu oppe på mere end 200 mio. kr.

Chippens kerne består af 256 knudepunkter, der minder om neuroner i hjernen. En af prototype-kernerne er forbundet med 262.144 synapse-lignende hukommelses-moduler, mens den anden er forbundet med 65.536 moduler.

Forskerne kalder deres design en ”neurosynaptisk kerne”. De kommende hjerne-processorer er selv i stand til at lære og kan løse komplekse opgaver som dagens computere har svært ved, f.eks. mønstergenkendelse.

”Vi er der ikke endnu, men det varer ikke længe før disse chips selv er i stand til at ændre deres forbindelser dynamisk,” siger projektlederen Dharmendra Modha fra IBM.

De ”kognitive chips” skal bruges til behandle og analysere de enorme datamængder fra fremtidens billige digitale sensorer.

Men forskerne regner ikke med, at computeren kan erstatte menneskets hjerne lige med det samme.

”Vi forsøger ikke at bygge en hjerne. Vi prøver på at hente inspiration fra hjernen,” siger forskeren.

Samtidig understreger forskerne at de nye processorer heller ikke kan erstatte almindelige pc-processorer lige med det samme.

Annonce

Annonceindlæg fra Pax8

Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S